Revolúcia odštartovala; spustili výrobu prelomovej batérie bez lítia

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Priekopník v oblasti technológie sodíkových batérií Natron Energy začal oficiálne vyrábať sodíkové batérie, ktoré neobsahujú ani štipku lítia. Ide o významný krok v oblasti skladovania energie a to i napriek tomu, že sa oproti pôvodným plánom omeškali takmer o celý rok. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Odštartovali revolúciu

Jedinečný aspekt sodíkovo-iónových batérií spoločnosti Natron Energy spočíva v ich zložení. Obsahujú totiž len ľahko dostupné materiály akými sú sodík, hliník, železo a mangán.

Okrem toho, na rozdiel od lítium-iónových batérií, ktoré sa spoliehajú na materiály ako kobalt a nikel, sa materiály pre sodíkovo-iónové batérie spoločnosti Natron Energy dajú bez problémov zaobstarať na tamojšom (americkom) trhu, takže je menšia šanca, že sa spoločnosť dostane do problémov s inými krajinami.

Hoci sodíkovo-iónové batérie majú o niečo nižšiu energetickú hustotu v porovnaní s lítium-iónovými batériami, ponúkajú niekoľko výhod vrátanie rýchlejšieho nabíjacieho cyklu, dlhšej životnosti a hlavne vyššej bezpečnosti. To ich robí atraktívnymi pre oblasti ako sú dátové centrá, či záložné nabíjačky pre EV.

Veľkolepé spustenie

Výrobný závod spoločnosti Natron Energy  v meste Holland v Michigane oslávil svoj oficiálny štart výroby týchto batérií slávnostným prestrihnutím pásky, čím sa stal jednou z prvých veľkých výrobných liniek so sódikovo -iónovými batériami. Generálny riaditeľ C. Wessells uviedol: „Sodíkovo-iónové batérie ponúkajú jedinečnú alternatívu k lítium-iónovým, pričom poskytujú vyšší výkon, rýchlejšie nabíjanie, dlhší životný cyklus a úplne bezpečnú a stabilnú chémiu,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Natron C. Wessells. „Elektrifikácia našej ekonomiky je závislá od vývoja a výroby nových, inovatívnych riešení skladovania energie. My v Natrone sme hrdí na to, že môžeme dodať takúto batériu bez použitia konfliktných minerálov alebo materiálov s pochybnými environmentálnymi dopadmi.“ Jednou z hlavných predností sodíkovo – iónových batérií Natron je ich schopnosť rýchleho nabíjania, čo ich predurčuje k aplikáciám, ako sú záložné zdroje energií. Okrem toho, tieto batérie s odhadovanou životnosťou 50 000 cyklov, predstavujú záruku dlhej životnosti.

Hoci konkrétne údaje o energetickej hustote batérií Natron nie sú k dispozícii, ich zameranie na spomínané aplikácie je v súlade s ich obchodným plánom. Pre zaujímavosť, v roku 2022 uvádzali, že hustota energie je na úrovni 70 Wh/Kg.

Spoločnosť Natron plánuje rozšíriť výrobu aj do Holandska, kde chce spusť produkciu na úrovni 600 megawattov ročne. To podľa ich slov poslúži ako základný model pre budúce „gigawattové zariadenia“.

Zdroje: Hodal, P.: fontech.startitup.sk; foto: Varga, M.: fontech/bing; Natron Energy;

Pod čiarou:

Vysokokapacitnú batériu nedávno predstavili aj experti z Českej republiky. Tí uvádzajú, že ich experimentálna vysokonapäťová batéria, ktorej kapacita je porovnateľná s komerčnými nikel-metal hybridnými batériami a je založená na princípe vodnej batérie – pre svoj chod potrebuje slanú vodu, zinok a grafit. (Hodal, P.: fontech.startitup.sk)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *