Čo voziť v aute bez straty eura?

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Pavol Rudolčák

Blíži sa obdobie dovoleniek a je na mieste si pripomenúť povinnosť vodiča zabezpečiť povinnú výbavu vozidla podľa § 44 ods. 14 zákon č. 106/2018 Z. z.  prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení ďalších zákonov. Definuje o. i. vybavenie vozidla v cestnej premávke povinnou výbavou, ktorú ustanoví vykonávací právny predpis, konkrétne vyhláška č. 134/2018 Z. z. účinná od 1.9.2020. Tá určuje dôležité podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25.

Nezabudnite, že rovnako povinné je pre vás aj povinné zmluvné poistenie – PZP deklarované bielou kartou.

Predpokladajme, že osobný automobil využívate len na slovenských komunikáciách a taktiež nezabúdajte, že pri návšteve inej krajiny (teda aj krajiny prejazdu do cieľovej krajiny) je rozumné si nájsť doplnenie povinnej výbavy vášho osobného automobilu. Tým upozorňujeme, že napríklad výbava pre karavany je už odlišná.

Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

V prípade nehody či poruchy následne potrebujete i povinný homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. Musia ním byť vybavené všetky druhy osobných áut, nákladných vozidiel, autobusov, traktorov a samohybných pracovných strojov. Musí byť zároveň homologizovaný podľa predpisu EHK č. 27, uložený v ochrannom obale (či inak chránený) a umiestňuje sa na okraj vozovky pri prerušení jazdy, poruche vozidla a dopravnej nehode. V obci sa trojuholník umiestňuje minimálne 50 metrov a na diaľnici sto metrov za autom. Ak však stojíte v zákrute alebo za horizontom, mal by byť viditeľný ešte pred zákrutou alebo vrcholom kopca tak, aby ho iní účastníci premávky včas a zreteľne videli a vedeli tak správne zareagovať s dostatočným predstihom. Opäť upozorňujeme, že v niektorých krajinách musíte mať vo výbave hneď dva, preto si preverte podmienky v zahraničí.

Reflexná vesta / odev

Ďalším prvok, ktorý je potrebné vo výbave vozidla mať a nosiť je reflexný odev (či už ide o vestu alebo bundu je na vás). V prípade akejkoľvek poruchy alebo nehody je však vašou povinnosťou si odev obliecť a až následne vystúpiť z vozidla. Tu ide vyslovene o vašu bezpečnosť a o to, aby vás ostatní účastníci cestnej premávky včas a zreteľne videli. Aj preto musí byť reflexná vesta umiestnená v dosahu zo sedadla vodiča, aby ste pre jej oblečenie nemuseli vystupovať a loviť ju z útrob batožinového priestoru. Vo farebnosti máte tiež pomerne voľnú ruku, hoci ideálne sú klasické zelené, oranžové alebo žltozelené vesty. Zákon inak stanovuje iba to, že vodič nemôže použiť vestu, ktorá je zameniteľná s bezpečnostnými odevmi používanými políciou alebo armádou. Umiestnite ju ideálne v skrinke pred spolujazdcom, v boxe vo dverách alebo odkladacom priestore medzi sedadlami. Ak ju vo výbave mať nebudete, polícia vám môžu počas kontroly udeliť pokutu, rovnako ako za to, že ju nebudete mať oblečenú počas núdzového státia. Preverte si, či v destinácii dovolenky nepotrebujete mať v aute reflexný odev pre každého z pasažierov.

Rezervné koleso, Run – Flat alebo sada na opravu defektu

Vo výbave je povinnosťou mať i náhradné koleso či aspoň sadu na opravu defektu. Ak patríte medzi majiteľov áut vybavených pneumatikami typu Run – Flat, povinnosť mať u seba sadu na opravu defektu alebo náhradné koleso odpadá, avšak pozor na maximálnu rýchlosť. Tieto pneumatiky sú totiž schopné dojazdu aj na defekte. Ak máte na aute klasické pneumatiky, potom je povinnosťou nosiť vo vozidle opravnú sadu (kompresor a špeciálny roztok) alebo dojazdovú/plnohodnotnú rezervu. Tá sa nemusí riadiť aktuálnymi obdobiami, hoci nemá zimný dezén, môže byť v núdzi použitá aj na snehu a ľade, taktiež pozor na rýchlosť. K tomu potrebujete mať vo výbave taktiež príslušenstvo na výmenu kolesa – príručný zdvihák a kľúč na matice kolesa.

Autolekárnička

V prípade nehody, ale aj bežných zranení niekde na turistike, môže padnúť vhod základná výbava autolekárničky. Tú musia mať všetky osobné vozidlá, nákladné autá, autobusy, traktory a samohybné pracovné stroje. K tomu sa pridávajú aj motocykle, trojkolky a štvorkolky s výkonom motora nad 50 ccm. Od novembra 2019 už nie je potrebné meniť lekárničku vždy, keď skončil dátum spotreby. Aktuálne sa už môže používať, za predpokladu, že je neporušená, vizuálne v poriadku a nevykazuje známky znečistenia alebo iného znehodnotenia, aj po uplynutí dátumu spotreby. Nemalé problémy, ktoré prekročenie dátumu spotreby a kúpy novej autolekárničky pri policajných kontrolách spôsobovalo (a bolo zakončené pokutami až do 150 eur), už teda odpadá. Autolekárnička je delená do niekoľkých modulov, ktoré uľahčujú prácu v prípade potreby:

  1. pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu, 
  2. malé rany a odreniny, 
  3. veľké rany, krvácanie či popáleniny, 
  4. zlomeniny a poranenia kĺbov. 

Zároveň je súčasťou lekárničiek i karta prvej pomoci. Je to rýchly a stručný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri život zachraňujúcich výkonoch a ťažších poraneniach. Ak nie je vaša auto ekárnička kompletná alebo je poškodená, môžete si vyslúžiť pri kontrole pokutu na mieste alebo vyššiu v správnom konaní. 

Doklady, PZP a bianko správa o nehode

Už pri odchode z domu k vozidlu by ste u seba mali mať všetky potrebné doklady pre vedenie motorového vozidla. Ide o občiansky preukaz, vodičský preukaz, potvrdenie o PZP (kedysi biela a zelená karta, dnes už je len jedna biela), vodiči nad 65 rokov veku je tiež povinnosť mať doklad od obvodného lekára o zdravotnej spôsobilosti v zmysle platnej vyhlášky MV SR a vo vozidle následne odporúčame mať po ruke tlačivo „správa o nehode“, ktoré je potrebné vypísať v prípade kolízie. Tlačivo obsahuje údaje spravidla o oboch účastníkoch a ich poisťovniach, pričom v dokumente popíšu aj priebeh nehody a vzniknutú škodu. Odporúčame mať pri sebe aj kontakty na asistenčné služby pre prípad núdze (upozorňujeme na zmenu privolávania polície na miesto nehody).

Doplnkové prvky výbavy

Tých povinných prvkov výbavy nie je veľa, no ak chcete mať istotu, že vás na cestách nič neprekvapí a to primárne počas jazdy na dovolenku, pribaľte si aj niekoľko ďalších drobností. Patrí sem kompaktný hasiaci prístroj, náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky (v prípade, že auto disponuje halogénovými svetlami) a v zimnom období štartovacie káble či snehové reťaze.

Všetko sú to dobrovoľné prvky, ktoré však v prípade núdze určite oceníte. Záleží, na akú cestu sa vydávate. Ak sa vám do výbavy zmestí ešte lano a dobre upevnený hasiaci prístroj na preťaženie až 6G, určite neurobíte chybu. 

Zdroj: R. Petrík, HNonline.sk; Š. Fajnor, fingo.sk; skúsenosti servisných technikov ABM Servis®;