5 vecí, na ktoré si dať pozor pred KONTROLOU NA STK

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

Tomáš Krajčí, František Herzáň, Pavol Rudolčák

Sledujte si dátum!

S novým autom, skútrom, motorkou, malým nákladným vozidlom, aj prípojným vozidlom musíte ísť na STK do štyroch rokov po prvom prihlásení. 

Následne sa táto lehota skracuje na 2 roky od poslednej kontroly s výnimkou malých motocyklov (L1e, L2e), ktoré majú lehotu 4 roky.

Hlavná je kontrola povinnej výbavy

Nielen výstražný trojuholník alebo sada na defekty, ale aj lekárnička!  Ak ju máte po expirácii, tak cez STK neprejdete.  To platí nielen pre automobily, ale aj pre motorky a skútre, kde je lekárnička tiež povinnou výbavou.

Veľký technický preukaz a iné certifikáty

Ten sa v bežnej prevádzke vozidla (ba priam je odporučené ho mať oddelene odložený doma) nepoužíva, ale na STK si s malým technickým preukazom nevystačíte. V prípad, že máte namontované plynové zariadenie, tak musíte mať so sebou aj protokol o montáži systému LPG alebo CNG. Rovnako sa to vzťahuje aj na iné doplnkové zariadenia, pre ktoré sú potrebné certifikáty, pri motocykloch napríklad ladené výfuky.

Ako vám funguje osvetlenie?

Mnoho vodičov totiž dnes jazdí len na denných svetlách a často svetlá stretávacie alebo diaľkové ani nepoužívajú, takže si nemusia všimnúť problém. Dôležité je aj nastavenie sklonu svetiel.  Pozor tiež na osvetlenia tabuľky s EČV a všetky smerovky. 

Stav pneumatík

Pneumatiky musia byť riadne nafúkané a bez poškodení.  Rozmer pneumatík musí byť zhodný so zápisom v technickom osvedčení vozidla. 

Dôležitá je tiež minimálna hĺbka dezénu – 1,6 mm na letných a 3 mm na zimných pneumatikách.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *