Auto už nebude váš majetok; za 1 kilometer predpoklad platenia 0,07 €

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Nový model už testujú v niekoľkých európskych krajinách a deklarovali tento úmysel vo viacerých článkoch. Prirodzene znelo to ako úžasná fantázia, ale úmysel bol podložený aj niekoľkými informáciami a jedna z nich bola aj využívanie automobilu s ročným výkonom nad 15 tisíc kilometrov za rok. Samozrejme tento fakt sa opieral aj o skúsenosti firiem realizujúce požičiavanie automobilov, či krátkodobo, či dlhodobo. 

To, že nás čakajú veľké zmeny v azda každej sfére, je neoddeliteľnou súčasťou pokroku. Niektoré nápady a návrhy sú však lepšie, než iné. Pekným príkladom je trh s financovaním mobility, ktorý čaká naozaj veľká zmena. Automobilky totiž majú pripravovať nové možnosti financovia dostupnej elektromobility.

V čom spočíva? Stačí sa pozrieť na príklad z Francúzka, kde spustili experiment sociálneho lízingu. Za novinkou stojí automobilka Peugeot, ktorá chce inovovať nielen svoje vozidlá, ale aj spôsob, akým by ich mohla dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí.

0,07 € za každý kilometer

Zaviedol sa preto program „Pay-as-you-go“, ktorý sa dá voľne preložiť ako „Plať podľa toho, koľko najazdíš“. V programe si môžu záujemcovia vybrať možnosť platiť mesačný poplatok alebo poplatok za každý jeden prejdený kilometer. Ako vzorové vozidlo si Peugeot vybral model e-208.

Automobilka verí, že nový model financovania k elektromobilite pritiahne oveľa viac ľudí, ktorí by si ju v porovnaní s klasickými vozidlami nemohli dovoliť. No a koľko by takýto spôsob financovania mohol stáť?

Auto už nebude majetkom

Spoločnosti si cenu určujú rôzne, no Peugeot, ako aj Opel, ktorý spustil podobný program, sa zhodli na veľmi podobných poplatkoch. Mesačne si pýtajú približne 100 € a za každý najazdený kilometer 7 centov. Mesačne pritom musíte zaplatiť aspoň za 500 prejdených kilometrov, a to aj vtedy, ak ich reálne nenajazdíte. Pochopiteľne, ceny sa môžu medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ líšiť. Na trhu s elektromobilmi je čoraz náročnejšie uspieť, preto sa automobilky snažia prísť s čoraz inovatívnejšími riešeniami, ako na svoju stranu pritiahnuť čo najviac ľudí.

Ako by ste na takúto ponuku zareagovali vy? Vzdali by ste sa myšlienky vlastnenia auta alebo je to niečo, cez čo by ste sa nevedeli preniesť? Práve to sú otázky, ktoré práve teraz testujú novým experimentom. Je to otázka pozitívnych odpovedí na rad otázok, vrátane majetníckeho vnímania ☺ a prirodzene nemyslíme na „zamorenie“ ciest „trabantmi“…

Zdroje: Zachar, L.: techbyte.sk; bloomberg.com; obrázky: Pexels/Pixabay/iconsy/úprava redakcie; Peugeot

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *