Elektrické kolobežky a bicykle – zaujímavosti a novinky

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Roman Hložný

Elektrické kolobežky posledných generácií už nepovažujeme za niečo neobvyklé, no netreba zabúdať, že existujú aj iné konštrukčné riešenia, ktoré sú nielen bezpečnejšie, ale aj pohodlnejšie z pohľadu prepravy osoby, dokonca aj nákladov, ako sa dočítate v texte tohto článku.

Jednou takou kolobežkou je Element Bondi, ktorá bola vyvinutá v Spojenom kráľovstve. Táto novinka je väčšia ako bežné moderné kolobežky, čo zaručuje pohodlnejšiu a hlavne bezpečnejšiu jazdu. Element Bondi má mohutnejšiu konštrukciu s veľkými 20“ kolesami, ktoré sú na ceste podstatne stabilnejšie ako mini kolieska na bežných kolobežkách. Okrem toho má aj širokú platformu na státie, takže celková preprava bude zásadne pohodlnejšia a to aj v rámci dlhších presunov. Tie sú vďaka výkonu i dojazdu úplne bezproblémové. Výrobca použil aj široké riadidlá, podobné ako na bicykli, čo rovnako zvyšuje stabilitu a nechýbajú ani poriadne hydraulické brzdy a LED osvetlenie. Takáto kolobežka by mohla byť výbornou alternatívou pre ľudí, ktorí z nejakého dôvodu nechcú/nemôžu jazdiť na bicykli a rovnako tak sa im z pohľadu pohodlia a bezpečnosti nepozdávajú ani malé kolobežky.

Elektrická kolobežka Element Bondi.
The New Element Bondi Wants To Reinvent The Classic E-Scooter
Elektrická kolobežka

Element Bondi ponúka 500 W elektromotor (špička 80 W) v náboji zadného kolesa, ktorý je zásobovaný zo 14 Ah vyberateľnej batérie od spoločnosti Bak – Power. Batéria by mala v optimálnych podmienkach dodať energiu na prejdenie necelých 50 kilometrov. Nabíjanie batérie bude podľa výrobcu trvať približne sedem hodín. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 35 kilometrov za hodinu, čo je primerané.

Pre ľudí, ktorí sa chcú pohybovať po meste ticho a čisto, sú obľúbenou voľbou elektrické bicykle. No netreba zabúdať na elektrické kolobežky, ktoré si nevyžadujú šliapanie do pedálov. Malé kolobežky niektorých môžu odrádzať ich menšia stabilita počas jazdy. Preto sa spoločnosť Element Electric rozhodla vytvoriť e-kolobežku, ktorá jazdcom prináša mimoriadnu stabilitu a pohodlie. Model elektrickej kolobežky Bondi bol navrhnutý tak, aby riešil niektoré problémy používateľov elektrických kolobežiek, ako je napríklad stabilita a nižšie pohodlie pri jazde. Hravo si poradí s výmoľmi a inými terénnymi nerovnosťami, má širšie riadidlá pre istejšiu jazdu a môže sa pochváliť širokou ekologickou bambusovou palubou pre jazdu tvárou vpred. Motor má pritom dostatočný krútiaci moment na zvládnutie až 20% stúpania. 

Dvadsaťpalcové kolesá sú obuté do 3-palcových pneumatík a brzdnú silu zabezpečujú hydraulické kotúčové brzdy Tektro. Predné a zadné blatníky pomáhajú udržať nečistoty a mokré veci mimo jazdca. Viditeľnosť počas dňa a po zotmení pomáha zabezpečiť integrovaný svetlomet s automatickým zapínaním, ktorý má jas 60 luxov, ako aj brzdové koncové svetlo. Na želanie je možné dokúpiť aj smerové svetlá. 

E-kolobežka Bondi váži 25 kilogramov a unesie až 150 kilogramov, ale pozor – je určená len pre jednu osobu! Má sklopné riadidlá na ľahšiu prepravu medzi jazdami na zadnom sedadle auta a celkovú odolnosť voči vode IPX5 vrátane batérie a motora, podsvieteného farebného displeja (IPX8), ovládača IP65 a káblov (IPX6).

K dispozícii bude v štyroch farebných reláciách za cenu približne 1 900 EUR. Očakáva sa, že dodávky sa začnú v marci. Dodajme, že táto kolobežka je dielom nezávislých inžinierov, ktorí spolupracovali so spoločnosťou Ride + Glide. 

Ďalší popisovaný typ má vzhľad bicykla ☺. Popisujeme skladaciu kolobežku Ventura

 Hoci má vzhľad e-bicykla, Venture nie je e-bicykel, pretože nemá žiadne pedále. Jazdec si položí nohy na kolíky a pridá plyn. Takže sa viac podobá na e-kolobežku, hoci sa nepodobá na mnohé kolobežky z dielne výrobcu Zinc. Dokonca by sa dalo povedať, že je v nej DNA balančného bicykla. „Bolo pre nás dôležité, aby mal Zinc Venture E-scooter mnoho vlastností, ktoré by ste si spájali s bicyklom, ale v podobe e-kolobežky za dostupnú cenu,“ povedal Chirag Shah, prevádzkový riaditeľ spoločnosti. „Myslíme si si, že sa osvedčí u tých, ktorí si chcú sadnúť, a bude prínosom aj pre kuriérov a vodičov zásielok

Skladacia elektrická kolobežka so sedadlom Zinc Venture. Skladacia kolobežka

Táto zmeska e-bicykla a e-kolobežky meria 1,17 metra na dĺžku a 1,01 metra na výšku, keď je pripravená na jazdu. Je vybavená sklopným riadidlom, ktoré ju skracuje na 0,72 metra na ľahšiu prepravu medzi jazdami alebo na uskladnenie. Motor v zadnom náboji kolesa s výkonom 250 W poháňa dvojkolesové vozidlo na maximálnu rýchlosť 25 km.h-1 a malo by zvládnuť stúpanie až do 15 %. Lítium-iónová batéria umiestnená v zaujímavo tvarovanom rúrkovom ráme vydrží na jedno nabitie až 24 kilometrov. Spoločnosť Zinc uvádza, že používatelia sa môžu tešiť na plynulú a pohodlnú jazdu vďaka nastaviteľnej výške čalúneného sedadla s pružinovým odpružením, spolu so 14-palcovými gumovými pneumatikami plnenými vzduchom. Brzdný výkon zaistia predné a zadné kotúčové brzdy. LED displej umožňuje okamžitú kontrolu rýchlosti, vzdialenosti, elektrického režimu a nechýba integrované osvetlenie pre cestovanie po zotmení alebo lepšiu viditeľnosť účastníkov cestnej prepravy počas dňa.

Skladacia elektrická kolobežka so sedadlom Zinc Venture váži 17,3 kilogramu a je dimenzovaná na prepravu 120 kilogramového jazdca. Do výbavy dostala aj predné a zadné blatníky, a môže sa pochváliť dodávaným stojanom na jednoduchšie parkovanie. Je už teraz k dispozícii za cenu 592 USD.

Spoločnosť Navee je okrem mimoriadne kvalitných kolobežiek známa aj tým, že úzko spolupracuje s Xiaomi. 

Navee S65
Elektrická kolobežka
https://androidportal.zoznam.sk/wp-content/uploads/2023/02/17/navee-S65-5-640x424.jpg
Elektrická kolobežka

Elektrická kolobežka Navee S65 je novinka, ktorú by ste pri výbere kolobežky v žiadnom prípade nemali prehliadnuť. Je postavená na 500 W výkone a elektromotor je uložený v zadnom kolese, ktorý sa stará o dostatočný výkon a presne kopíruje európske zákony. Kolobežka zvládne zrýchliť na 25 km.h-1 a problém jej dokonca nerobí ani 25 stupňové stúpanie. Navee S65 s cenou 798 € a poštovným zdarma a aby toho nebolo málo o 65 km dojazd sa stará veľkokapacitná batéria (48 V/12,75 Ah), ktorá je chránená systémom BMS strážiacim riziko prepätia, prehriatia a pod.

Naviac o kvalitu jazdy na kolobežke Navee S65 sa stará odpruženie vpredu aj vzadu. Odpruženie je vhodné na jazdu po chodníku, ceste alebo po lesných cestičkách. Pod kvalitu jazdy sa podpisujú aj 10-palcové pneumatiky. Kolobežka ponúka tri jazdné režimy s troma úrovňami rýchlosti: Režim chôdze, štandardný režim a športový režim. O tom, že je kolobežka vyrobená naozaj kvalitne svedčí aj nosnosť 120 kg. Výrobca totiž využil zliatinu hliníka, ktorý je mimoriadne pevný. Konštrukcia okrem pevnosti ponúka aj certifikáciu IPX5, ochrana proti striekajúcej vode. Jej stav si pritom pohodlne môžete skontrolovať prostredníctvom aplikácie. Vďaka mimoriadne premyslenej konštrukcii, ktorej súčasťou sú aj sklápacie riadidlá si kolobežku môžete pohodlne naložiť do kufra a odviezť presne tam, kam potrebujete. Jej hmotnosť je 24,3 kilogramu. 

Automobilky mali k cyklistike vždy relatívne blízko a s postupnou elektrifikáciou osobnej prepravy je prirodzené, že sa postupne začínajú čoraz viac angažovať aj v oblasti elektrických kolobežiek a bicyklov. Xiaomi predstavila elektrickú kolobežku. Čínsky gigant si pre používateľov pripravuje niekoľko prekvapení. Medzi nich má patriť aj nová e-kolobežka s duálnym odpružením.

Nová elektrická kolobežka spoločnosti by mala niesť dlhý názov Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra. Toto uvedenie deklarovala sama spoločnosť Xiaomi na svojom oficiálnom profile na Twitteri, takže ide o jasnú vec.

Okrem toho, že pôjde o aktuálne najvýkonnejšiu e-kolobežku od tohto výrobcu, tak ten sa zameral aj na kvalitné odpruženie, aby bola jazda v každom teréne čo najpríjemnejšia. Pôjde o úplne nový systém, ktorý sme ešte nevideli v žiadnom podobnom produkte od Xiaomi. Aj keď spoločnosť neodhalila žiadne parametre, tak niektoré odzneli priamo v prezentácií na ich portáli.

Medzi najväčšie novinky teda patrí nový systém dvojitého zavesenia zadných a predných kolies s kĺbovým ramenom. Tento systém sme už videli u mnohých iných prémiových značiek ako Dualtron alebo Inokim, takže aj cena produktu môže byť na vysokej úrovni. Dizajn bude prakticky zapadať do aktuálneho radu, môžeme si taktiež všimnúť typické riadidlá s displejom a výkonné predné LED svetlo.

Viac informácií je v závere tejto časti, no výhodou je to, že ani nebudeme už dlho čakať. 26. február 2023 a blíži a s ním aj obrovská nálož noviniek. Cena je zaujímavá, keďže pôjde o model priamo pre globálny trh.

Okrem smartfónov série Xiaomi 13 a novej e-kolobežky by sme sa mali dočkať aj globálneho vydania smart hodiniek Xiaomi Watch S1 Pro a bezdrôtových slúchadiel Xiaomi Buds 4. Dúfame, že ešte nejaké poriadne tajné prekvapenie má Xiaomi ešte v rukáve. Je duálne odpruženie niečo, čo vás presvedčí na kúpu tejto elektrickej kolobežky?

 https://xiaomiplanet.sk/wp-content/uploads/2023/02/xiaomi-scooter-4-ultra-foto.jpg

Elektrická kolobežka Xiaomi 4 Pro má rám z neuveriteľne pevného materiálu z hliníkovej zliatiny leteckého priemyslu, vďaka čomu je kolobežka extrémne odolná a ľahká. Rám je skladací. Kolobežka ma maximálny výkon 700 kW, zvládne 20% stúpanie, maximálnu rýchlosť 25 km.h-1 a cenu už od 799 EUR s dojazdom 55 km.

Kolobežka Zero 10X má Samsung/LG batériu, ZOOM hydraulické brzdy či maximálnu rýchlosť 70 km.h-1. Zero 10X patrí medzi skupinu tých najkvalitnejších elektrických kolobežiek na svete. Tomu nasvedčujú aj použité dielce, kvalitný batériový článok od Samsungu či LG alebo hydraulické brzdy od značky ZOOM. Tento stroj určite zaujme aj svojou maximálnou rýchlosťou, dojazdom vďaka 60 V systému až 110 km, či neprekonateľnou cenou od čínskeho partnera.

Elektrická kolobežka Zero 10X je dostupná priamo v európskych skladoch. V ponuke ju majú dvaja overení predajcovia na trhovisku DHGate, s ktorými má už množstvo klientov pozitívnu skúsenosť. Dostupné sú všetky známe tri verzie Zero 10X.

ZERO 10XVerzia updateVerzia topVerzia najnovšia; hot predaj
Napätie (V)525260
Motor (-)2*1000W Brushless2*1000W Brushless2*1200W BLDC
Kapacita (Ah; Wh)FST Li-onLG Li-onSAMSUNG Li-on
Ovládač (-)Ovládač 52 VOvládač 52 VOvládač 60 V
Displej (-)LCD displejLCD displejLCD displej
Brzdový mód (-)NUTT hydraulická brzdaNUTT hydraulická ZOOM hydraulická
Uzamykanie (-)MechanickéMechanickéMechanické
Max. rýchlosť (km.h-1)Stupeň 1: 30 km.h-1Stupeň 2: 45 km.h-1Stupeň 3: 65 km.h-1Stupeň 1: 30 km.h-1Stupeň 2: 45 km.h-1Stupeň 3: 65 km.h-1Stupeň 1: 30 km.h-1Stupeň 2: 45 km.h-1Stupeň 3: 70 km.h-1
Farba (-)Čierna/červenáČierna/červenáČierna/červená
Záves (-)Predný a zadnýPredný a zadnýPredný a zadný
Čas nabíjania (h)687
Hmotnosť (kg)323332

Najvýkonnejšia verzia má značkovú Samsung akumulátor, 60 V systém, čo poskytuje najlepší dojazd z trojice. O vyššiu maximálnu rýchlosť sa stará 400 W elektromotor. Už pri prvom pohľade na túto kolobežku je jasné, že ide o kvalitný a prepracovaný stroj. Výrobca ZERO si dal záležať pri vyhotovovaní tejto kolobežky, čo sa jednoznačne odzrkadlilo na krásnom červeno – čiernom prevedení.

Kolobežka disponuje predným aj zadným náhonom, pričom každý z motorov má nominálny výkon 2 x 1000 W (maximálny výkon v záťaži pre oba motory je potom 3200 W). Maximálna rýchlosť kolobežky v najrýchlejšom výkonnostnom stupni je približne 65 km.h-1. Ako sme spomenuli Zero 10X vyššie, 60 V verzia má až 2 x 1200 W a maximálnu rýchlosť 65 km.h-1

zero10x 1
Elektrická kolobežka
zero10x 1
Elektrická kolobežka

O bezpečné brzdenie aj pri vysokých rýchlostiach sa postará dvojica kotúčových bŕzd, pričom v závislosti od zvolenej varianty ide o lankové alebo hydraulické brzdy. Komfort počas jazdenia si na starosť vzalo predné aj zadné odpruženie spolu s 10″ pneumatikami.

A pokračujeme kolobežkou Segway GT2 6000W. Spoločnosť Segway-Ninebot, ktorá je vo svete známa svojimi elektrickými kolobežkami, predstavila kompletný modelový rad. Na trh sa dostanú dve kolobežky z radu P, ale aj zo série GT. Konkrétne Segway GT2 a Segway GT1. Tieto modely sľubujú zaujímavé Segway ako najväčší výrobca elektrických kolobežiek a ďalších vozidiel na svete, prináša svoju doposiaľ najvýkonnejšiu kolobežku Segway GT2 do predaja. Kolobežka je teraz v ponuke na trhovisku DHgate. Elektrické kolobežky od tohto výrobcu sa vyznačujú skvelou efektivitou. V porovnaní s konkurenciou dokážu s rovnako veľkou batériou prejsť oveľa dlhšiu vzdialenosť na jedno nabitie. Bez ohľadu na to, či ide o klasické dochádzanie do práce v meste alebo náročnejší terén. Novinky pre rok 2022 majú byť podľa výrobcu rýchlejšie, inteligentnejšie a bezpečnejšie. Segway GT2 ponúka ešte vyšší výkon a dlhší dojazd. Ide o dvojmotorovú kolobežku s maximálnym výkonom až 6000 W. To znamená, že z 0 na 48 km/h akceleruje len za 3,9 sekundy. Úctyhodná je aj maximálna rýchlosť, ktorá činí 70 km.h-1.  Batéria dostala kapacitu 1512 Wh, čo by malo stačiť na 60 km dojazdu. Kolobežka je postavená na 11″ bezdušových pneumatikách s gélovou vrstvou proti defektu a má robustné pruženie vpredu aj vzadu. Veľkou výhodou je, že predný tlmič je hydraulický a dokonca si môže používateľ nastaviť jeho tvrdosť, v závislosti od podmienok povrchu.

Výrobca dokonca vyvinul vlastnú technológiu trakčnej kontroly STDC, ktorá sa postará o lepšiu priľnavosť a trakciu aj v teréne.https://xiaomiplanet.sk/wp-content/uploads/2022/03/Segway-P100S-2.jpg

Segway GT2 tiež ponúka priehľadný OLED displej, ktorý zobrazuje aktuálnu rýchlosť, a zároveň ti neprekáža vo výhľade pred seba. Zaujímavé bezpečnostné riešenie. Segway GT2 aj GT1 prídu do predaja 4. júla 2022. Cena lacnejšieho GT1 modelu je stanovená na približne 2744 eur. Drahší Segway GT2 bude stáť približne 3659 eur.

Práve tieto dva modely majú byť tými najlepšími, čo si pre nás výrobca na tento rok pripravil. Menej výkonný a lacnejší GT1 dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť rovných 60 km.h-1. Výborné je aj zrýchlenie, keďže len 7,5 sekundy tejto kolobežke trvá na to, aby sa dostala z 0 na rýchlosť 48 km.h-1.

Motor má pri maximálnom zaťažení výkon rovných 3000 W, pričom poháňané je zadné koleso. Vďaka batérii s kapacitou 1008 Wh dokáže na jedno nabitie prejsť  50 kilometrov. V strede, medzi riadidlami sa nachádza informačný displej, na ktorom uvidíš svoju aktuálnu rýchlosť, jazdný režim a ďalšie dôležité parametre.

Ide o priamych nástupcov obľúbenej kolobežky Segway Ninebot Max G30. Séria P má byť novým štandardom pre „denné dochádzanie“. Kolobežky majú veľmi podobný dizajn, no v niektorých kľúčových parametroch sa líšia.

Oba modely ponúkajú možnosť odomykania a zamykania prostredníctvom technológie NFC. Stačí priložiť smartfón a máš odomknuté. Vďaka tomu so sebou nebudeš musieť nosiť kľúče. Poteší aj nabíjací USB-C konektor, ktorým si jednoducho nabiješ svoju nositeľnú elektroniku.

Obe kolobežky sú obuté na 10,5-palcových pneumatikách a obsahujú jeden motor, ktorý poháňa zadné koleso. Líšia sa však vo výkone a dojazde. Zatiaľ čo Segway P65 ponúka nominálny výkon 500 W, dočasne ponúkne až 1080 W, motor P100S má 650 W, pričom dočasne dokáže vyvinúť maximálny výkon 1350 W.

Maximálna rýchlosť je 35, resp. 43 km.h-1. Zatiaľ čo lacnejší model ponúka dojazd veľmi slušných 65 km, pri P100S výrobca uvádza až 100 km. Spomínané dojazdy sú garantované pri rýchlosti 25 km.h-1 a pri hmotnosti jazdca 75 kg. Na riadidlách majú obe kolobežky OLED displej, ktorý ťa informuje o aktuálnej rýchlosti a ďalších dôležitých parametroch jazdy.

Oba modely ponúkajú zvýšenú odolnosť voči vode (certifikácia IPX5), takže nejaká tá mláka či dážď by im problém robiť nemali. Segway P60 má vpredu kotúčovú brzdu a vzadu elektronickú, P100S dozadu pridáva aj kotúčovú brzdu. Maximálny uhol stúpania je 22, respektíve 23 stupňov. Cena Segway P60 je stanovená na približne 1373 eur, Segway P100S bude stáť približne 1830 eur.

Nákladný bicykel s názvom DOUZE Cycles x Toyota Mobility má už na prvý pohľad od bežného elektrického bicykla či kolobežky ďaleko. Radí sa totiž do kategórie tzv. Cargo bicyklov, ktoré majú v prednej časti vyhradený priestor na náklad. Jeho prepravu výrazne uľahčí elektromotor značky Yamaha nanapájaný 500 Wh batériou s dojazdom zhruba 100 kilometrov

Toyota predstavila e-bike, v ktorom odveziete nezvyčajný náklad

V prednej časti bude možné odniesť náklad s hmotnosťou až do 100 kilogramov. Uložiť ho bude možné priamo na podlahu, alebo si bicykel možno vybaviť špeciálnym úložným boxom s kapacitou 300 litrov. Rodičia si zas bicykel môžu vybaviť miestom na sedenie a touto cestou na bicykli prepraviť až tri deti naraz, pričom Toyota dokonca hovorí aj o preprave jedného dospelého (a to by sme chceli vidieť ☺ ☺ ☺).

https://www.techbox.sk/wp-content/uploads/2023/01/douze-cycles-x-toyota-mobility-06-976x1220.jpg
https://www.techbox.sk/wp-content/uploads/2023/01/douze-cycles-x-toyota-mobility-05-976x1220.jpg

O bezpečie posádky sa má starať karoséria vyrobená z expandovaného polypropylénu s hliníkovým rámom, ktorého súčasťou sú aj postrojové pásy s magnetickou prackou a látkové, výškovo nastaviteľné sedadlo. Bicykel dokonca možno rozdeliť na dve polovice, čo má uľahčiť jeho skladovaní.

DOUZE Cycles x Toyota Mobility je nateraz oficiálne oznámený iba pre francúzsky trh, kde bude v predaji v zhruba 300 show priestoroch automobilky od septembra tohto roka. Jeho cenu zatiaľ nepoznáme, no podobné modely DOUZE predáva za 5290 €, resp. až 6950 € v prípade verzie s úložným boxom. Na náš trh oficiálne výrobca svoje Cargo bicykle nedodáva a žiaľ nie je pravdepodobné, že by sa na tom malo v rámci spolupráce s automobilkou Toyota niečo zmeniť.

Zdroje: insideevs.com; Illéš, M.; Mališka, R.; touchit.sk; techpedia.ta3.com; androidportal.zoznam.sk; xiaomiplamet; Navee; chinaplanet.sk; xiaomiplanet.sk; Vinc, S.: techbox.sk; Media.toyota.fr;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *