Elektromobily využila európska veľmoc, aby stabilizovali sieť

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Možnosti stabilizácie elektrickej siete elektromobilmi sme uviedli v článku Elektromobily môžu stabilizovať elektrické siete. Mnoho odporcov elektromobility si pokladá extrémnu otázku, ako budeme nabíjať všetky elektromobily, keď sa pripoja „do zásuvky“ naraz, čo je reálny nezmysel. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy TenneT v spolupráci s firmou sonnenVPP, ktorá spravuje batériové úložiská, zapojil do siete elektromobily ako aktívne prvky, ktoré pomáhajú regulovať výkyvy vo výrobe elektrickej energie. Na tému upozornil portál CleanTechnica. Okrem bežného každodenného používania sa autá stávajú aktívnou súčasťou elektrickej siete: prvé vozidlá v oblasti siete TenneT sú už integrované do sonnenVPP a môžu poskytovať tzv. primárny riadiaci výkon (FCR), píše sonnenVPP. V programe sú zahrnuté rôzne typy elektromobilov. Aby sa batérie mohli zúčastniť, musia byť nastaviteľné tak, aby zodpovedali zmenám zaťaženia a kolísaniu frekvencie do 30 sekúnd.

V ideálnom prípade by sme v budúcnosti mali vyrábať všetku elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Nevýhodou takýchto elektrární oproti elektrárňam na fosílne či jadrové palivá je taká, že slnku alebo vetru nemôžeme prikázať, kedy majú svietiť a fúkať.

Regulácia výroby elektrickej energie pri elektrárňach na obnoviteľné zdroje je náročnejšia a preto je dobré pri prebytku výroby elektrickej energie túto energiu niekde uchovávať. V Nemecku už a to okrem veľkých, stacionárnych batériových úložísk používajú aj elektromobily.


Elegantné riešenie, ktoré takmer nič nestojí

Aktuálne je do pilotného projektu zapojené menšie množstvo majiteľov elektromobilov, no spoločnosť sonnenVPP uviedla, že v blízkej budúcnosti plánuje program rozšíriť o ďalších 5 000 elektromobilov. Pre zapojenie sa do programu je potrebné vlastniť inteligentný nabíjací wallbox od sonnenVPP a druhou podmienkou je mať elektromobil, ktorého batéria bude schopná do 30 sekúnd zareagovať na výkyv vo výrobe.

Celý proces riadenia má pritom dva body. V prvom rade poskytovateľ prerozdelí nabíjací výkon rovnomerne medzi všetky elektromobily zapojené do siete na dlhšie časové obdobie, pričom do úvahy sa berú aj potreby zákazníkov, teda to, kedy chcú mať svoje auto plne nabité. Inak povedané, ak potrebuješ mať auto nabité ráno o siedmej a zapojíš ho večer o desiatej, nabíjací výkon sa zníži tak, aby sa auto pomaly nabíjalo celú noc.

V ďalšom kroku môžu inteligentné wallboxy zvýšiť nabíjací výkon v prípade, ak výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov prevyšuje jej spotrebu. Prebytočná energia sa tak efektívne uloží do batérie elektromobilu, ktorý tým pádom bude nabitý skôr.

Elektrické vozidlá sa týmto pádom stávajú aktívnou súčasťou elektrickej siete. Je dôležité poznamenať, že pri tomto systéme nedochádza k žiadnemu vybíjaniu batérií elektromobilov, takže nedochádza k zvýšenému opotrebeniu akumulátora. Jediná „daň“, ktorú teda musia vodiči zapojení do programu zaplatiť, je dôkladnejšie plánovanie nabíjania.

Elektromobily v žiadnom prípade nepoložia elektrickú sieť

Ako uvádza Virta, ak by bolo 80 % všetkých áut na svete elektrických, viedlo by to k zvýšeniu spotreby elektrickej energie len o 10 až 15 percent. Dôležité ale je, že tak, ako sa rozvíja elektromobilita, rozvíja sa elektrická sieť a preto je nepravdepodobné, že by elektromobily spôsobili takzvaný „blackout“.

„Nárast elektrických áut je veľmi pozvoľný. Ono sa to dá veľmi jednoducho zrátať. Vieme, koľko je dnes áut na Slovensku, sú to cca dva milióny. Vieme, koľko je priemerný nájazd, čo je cca 12 000 km ročne. Viete tiež, koľko je priemerná spotreba elektrického auta, povedzme že 18 kWh/100 km. Keď tieto tri veci zrátate, tak viete, koľko elektrickej energie by ste potrebovali, keby všetky autá na Slovensku boli elektrické. Potom si pozriete produkcie elektrickej energie na Slovensku za minulý rok a zistíte, že spotreba takéhoto „fleet“ (flotily) by bola cca 30 % z celkovej spotreby energie. To znamená, že ak by sme dnes všetky autá vymenili za elektrické, tak by sme potrebovali o 30 % viac energie, ako je tomu dnes.

„Keď si to rozložíme, že kedy sa má šancu vymeniť celá flotila áut za elektrické, dôjdete k tomu, že aj pri tom najoptimistickejšom scenári to bude trvať 20 rokov. Keď si tých 30 % rozložíte do 20 rokov, tak postupný nárast by bol okolo 1 % ročne,“ hovorí Peter Badík (sledujte nasledujúce články). Veľmi podobný pohľad poskytol pre FonTech.sk aj M. Rolinec, manažér spoločnosti InoBat: „Pri téme preťaženia siete uvediem príklad: ak by sme v roku 2030 mali na Slovensku zaregistrovaných 140 000 elektrických vozidiel, ktoré najazdia ročne priemerne 12 000 kilometrov, znamenalo by to vyššiu spotrebu elektrickej energie o približne 1,1 %, čo nie je žiadnym ohrozením pre bezpečnosť energetickej siete.“ M. Rolinec je takisto zástancom toho, že rozvoj elektrickej siete musí ísť ruka v ruke s rozvojom elektromobility ako takej: „Boli prípady, kedy niektoré krajiny ako napríklad Nemecko či Francúzsko avizovali ohrozenie stability energetickej siete z dôvodu rozmachu elektromobility. Našťastie sa to zaobišlo bez „blackoutu“. Osobne vnímam tieto „nebezpečné udalosti“ pozitívne, pretože vyvolali širokú diskusiu v odborných kruhoch a bolo vypracovaných množstvo štúdii, ako zabezpečiť rozmach elektromobility a neohroziť stabilitu energetickej siete. Ak bude rozvoj elektromobility postupovať systémovo, ruka v ruke s rozvojom infraštruktúry a v odôvodnených prípadoch posilňovaním energetických zdrojov, pričom sa pristúpi aj k flexibilnému spôsobu nabíjania elektrických vozidiel, blackoutu sa neobávam.“

Elektromobily teda v žiadnom prípade nepoložia elektrickú sieť. Práve naopak, príklad z Nemecka spomenutý vyššie je pevným dôkazom, že batérie elektromobilov môžu pomôcť pri stabilizovaní výkyvov vo výrobe a spotrebe. S pribúdajúcim počtom elektrární z obnoviteľných zdrojov sa, žiaľ, budú zväčšovať aj tieto výkyvy a elektrické autá s tým dokážu elegantne pomôcť.

Zdroj: Šimovič, M.: fontech.startitup.sk; grafika Varga, M.: FonTech

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *