František Herzáň, Tomáš Krajčí
Už aj na Slovensko sa za posledné roky dostavujú priam tropické horúčavy. Nepríjemné to nie je iba vtedy, keď človek stojí dlhšie ako 5 minút na slnku, ale určite aj v interiéri auta. Mnohí vodiči sa chcú, najmä počas cesty na dovolenku, cítiť v aute komfortne a sviežo. Ako obuv preto volia šľapky či žabky, alebo priam na boso. To však nie je dobrý nápad, najmä z bezpečnostného hľadiska.
Navyše, v niektorých krajinách hrozí za nosenie nevhodnej obuvi za volantom vysoká pokuta. Akú obuv zvoliť a v ktorej krajine sa radšej nevyzúvať?
Dopravná nehoda kvôli „šľapke“
Ešte predtým, ako do svojho tátoša nasadneš obutý v žabkách či rovno naboso, dôležité je spoznať riziká, ktoré s týmto rozhodnutím prichádzajú. Ako informuje portál Topspeed, prvým rizikom je slabá priľnavosť k pedálom, ktorú takáto obuv poskytuje. Toto môže zvýšiť reakčný čas vodiča.
Mnohým z nás sa určite niekedy stalo, že sa žabky zasekli medzi pedálmi, čo predstavuje ďalšie riziko. Okrem toho, jazda naboso znižuje citlivosť pri pocite pedálov, čo môže sťažiť rozlíšenie medzi brzdovým a plynovým pedálom. Rovnako pri takejto ľahkej obuvi hrozí, že sa môže z nohy kedykoľvek zošmyknúť a zaseknúť sa v pedáloch, čo môže sťažiť akúkoľvek manipuláciu s autom.
Niekomu by mohlo napadnúť, že šoférovanie naboso umožňuje najlepšiu citlivosť na pedáloch. Podľa stránky Ardon, ktorá sa špecializuje na predaj pracovného oblečenia, to je však veľký omyl. Riziko predstavuje napríklad núdzové brzdenie, kedy musí vodič rázne zošliapnuť pedál.
To je pomerne bolestivé, a tak vodič podvedome stlačí pedál menšou silou. Tým sa vo výsledku môže predĺžiť brzdná dráha o niekoľko metrov, čo vo výsledku môže znamenať, že sa vodič dostane do zbytočnej kolízie.
Pokuta za zlú obuv
Na to, čo máš obuté, by si si mal dávať pozor aj cestou na dovolenku. Mnoho krajín má totiž rôzne zákony, ktoré regulujú obuv za volantom. Nosenie zlej obuvi sa zaraďuje do kategórie bezpečnej jazdy, a ak by došlo k nehode, to, či za to mohla aj obuv vodiča, rozhodujú policajné orgány, informoval Topspeed. Za nosenie nevhodnej obuvi môžeš teda dostať pokutu, alebo ti v prípade nehody môže byť znížené odškodné.
Napríklad v Španielsku je nosenie nevhodnej obuvi, ako sú žabky, nezákonné. Ak by ťa chytili policajti, môžu ťa pokutovať až na do výšky 200 eur. Vo Francúzsku takýto zákon neexistuje, avšak policajt má právo udeliť pokutu, ak má podozrenie, že nevhodná obuv ovplyvnila bezpečnosť jazdy.
To isté platí napríklad aj v Spojenom kráľovstve. Síce u nich žiaden zákon neudáva, čo je obuv povinná pre vodiča, no ak policajt vodiča prichytí pri nebezpečnej jazde (alebo spôsobí nehodu), a príde sa na to, že nevhodná obuv bola jednou z možných príčin, vodič si poriadne zaplatí. Pokuta sa totiž môže vyšplhať až na 5 800 eur. Dokonca môžu vodičovi pridať aj 9 trestných bodov.
Podobné nastavenie funguje aj v Nemecku, kde taktiež neexistuje žiaden zákaz týkajúci sa obuvi pri vedení vozidla. Ak však obuv ovplyvnila tvoju schopnosť viesť vozidlo a spôsobila nehodu, poisťovňa ti môže znížiť alebo dokonca úplne zamietnuť plnenie. Podobne je to aj v Taliansku.
Ako je to na Slovensku?
Na Slovensku nemáme v platnosti žiadne zákony či regulácie, ktoré by vodičom prikazovali alebo zakazovali, čo si obuť. V prípade, ak by vás zastavil policajt, nemôže vám udeliť pokutu za nosenie žabiek, či šoférovania na boso. Na konkrétne zákony sa pozreli novinári z Autoviny. A výsledok? Ani jeden z uvedených zákonov neposkytoval žiadne odpovede, nariadenia či regulácie vzhľadom na povolenú či zakázanú obuv.
Dokonca ani Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, paragraf 4 Povinnosti vodiča neuvádza žiadne podmienky pre oblečenie či obuv vodičov. Preto ak by sa policajt rozhodol dať ti pokutu za to, že si bosý, nemá za sebou právnu oporu.
Avšak v prípade, ak by si spôsobil dopravnú nehodu a policajt by mal podozrenie, že v nej významnú rolu hrali práve tvoje šľapky, môže ti udeliť pokutu. V takomto prípade sa môže odvolať na to, že si ako vodič porušil všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v dôsledku čoho si spôsobil nehodu.
Ako informuje stránka Ministerstva vnútra SR, ak vodič poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda, pri ktorej inému ublíži na zdraví alebo inému spôsobí škodu na majetku, môže mu byť udelená pokuta od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
Čo si teda obuť?
Podľa predajcu Ardon je najvhodnejšia obuv pre vodiča taká, ktorá pevne sedí na nohe a má spevnenú pätu. Podrážka topánky by taktiež nemala byť príliš hrubá a mala by mať aspoň základnú protišmykovú vzorku.
V prípade, ak ide o profesionálneho vodiča, alebo vodiča, ktorému sa intenzívne potia nohy, najlepšie je zvoliť ľahkú vzdušnú pracovnú obuv. Takéto druhy topánok sa práve vodičom z povolania osvedčili najviac, pretože sú pevné avšak nezaťažujú zbytočne nohu.
Zdroje: Niková, A.: startitup.sk; foto: TASR/Michal Svítok, Canva