Európska únia pripravuje veľkú zmenu; mnohým Slovákom hrozí, že prídu o vodičský preukaz

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

  • Tak čo, bude sa to týkať aj vás?

Na našich cestách by mohli čoskoro začať platiť nové pravidlá. Ako informuje Startstop, Európska únia pripravuje veľkú zmenu, mnohým Slovákom hrozí, že prídu o vodičské preukazy. Má to svoje opodstatnenie. Ak zmena prejde, bude platiť aj u nás.

Cieľom nového návrhu je znížiť počet nehôd na cestách (aj v duchu Vision Zero, uverejnené v tejto sekcií – pozn. autori)). V súčasnosti platí, že zadržanie vodičského preukazu väčšinou platí len v prípade krajiny, kde bol priestupok spáchaný, a to by sa malo zmeniť. Chcú si posvietiť na prípady vodičov, ktorí porušujú rýchlostnú hranicu či opitých vodičov. Ak spáchajú závažný dopravný priestupok, tak nebudú môcť viesť vozidlo v rámci celej EÚ.

Za vysokú rýchlosť môžeš prísť o vodičský preukaz

Europoslanci chcú na zoznam závažných priestupkov pridať napríklad šoférovanie bez platného preukazu vodiča či prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Ak prekročíte rýchlosť mimo mesta o viac ako 50 km.h-1 nad limit, respektíve o 30 km.h-1 v meste, tak ti možno bude hroziť zadržanie vodičského preukazu.

Aktuálne medzi závažné priestupky patrí práve jazda pod vplyvom alkoholu alebo zavinenie smrteľnej dopravnej nehody. Nadmerná rýchlosť sa nepovažuje za závažný priestupok, polícia ti však môže zadržať vodičský preukaz, ak nie si schopný na mieste zaplatiť pokutu. Keď ju zaplatíš, tak ho dostaneš naspäť.

V praxi by to mohlo vyzerať tak, že členské štáty EÚ budú mať 10 pracovných dní na to, aby oznámili domovskej krajine možné odobratie vodičského preukazu, následne by mala začať plynúť 15-dňová lehota (pracovné dni), aby sa rozhodlo, či bude zákaz platiť v rámci celej EÚ. Po rozhodnutí bude vodič informovaný do siedmich pracovných dní.

Zatiaľ nie je jasné, či návrh prejde. Aktuálne prešiel cez prvé čítanie, v júni 2024 o ňom bude rokovať novozvolený európsky parlament. Samotný návrh patrí do komplexného balíka, ktorý má za cieľ dosiahnuť nulovú úmrtnosť na cestách v EÚ do roku 2050 (opäť Vision Zero)Zdroje: Šuška, V.: emefka.sk. foto: Shutterstock

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *