Experti definovali odvrátenú stránku elektrických bicyklov a v princípe a kolobežiek

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Roman Hložný

Zvyšujúci sa záujem o elektrické bicykle (e-bike), skútre a mopedy je pozitívnym trendom z hľadiska znižovania emisií, avšak s rastúcim počtom týchto zariadení sa zvyšuje aj riziko požiarov spôsobených nesprávne fungujúcimi a lacnými batériami, ktoré sa často používajú kvôli ich nižším obstarávacím nákladom.

Štúdie ukazujú, že požiare vyvolané lítium – iónovými batériami, bežne používanými v e-bike, majú deštruktívny charakter. Britská BBC uvádza že väčšina ľudí nemá vedomosti a schopnosť rozpoznať signály, ktoré môžu naznačovať, že takáto batéria je v zlom stave, či nebodaj pár okamihov pred potenciálne katastrofálnym scenárom. 

Regulácia a bezpečnostné normy nestíhajú držať  krok s prudko rastúcim trhom

S rýchlym nárastom obľúbenosti tohto spôsobu dopravy zostávajú normy a regulácie týkajúce sa bezpečnosti používania pozadu. Napríklad v Spojenom kráľovstve chýbajú regulácie pre nabíjačky elektrických bicyklov a súčiastky na elektrifikáciu bežných bicyklov. To vedie k nekontrolovateľnému rastu čierneho trhu s dielmi na tento typ bicyklov.

Spoločnosť Aviva pritom v tlačovej správe v prieskume odhalila, že až 71 % dospelých nedokáže rozoznať signály toho, že došlo k poruche batérie, prípadne, že v batérii prebieha elektrický požiar.

Ako sa bezpečne správať k lítiovej batérii?

  • Ak je nutná výmena, je vždy potrebné použiť originálnu batériu pre zariadenie alebo batériu odporúčanú výrobcom
  • Monitorujte stav batérie a kontrolujte, či nie je poškodená, vrátane vydutín, preliačenín alebo známok prehriatia. Ak spozorujete akékoľvek poškodenie, okamžite prestaňte zariadenie používať a batériu vymeňte alebo sa poraďte s odborníkom
  • Naučte sa, aké sú príznaky blížiacej sa poruchy lítium – iónovej batérie. Patria do tejto kategórie nadmerné teplo, nezvyčajný zápach, vypuklé batérie, únik elektrolytu, nezvyčajné zvuky, ako je praskanie alebo syčanie a slabý výkon zariadenia.
  • Bezpečne skladujte batérie a zariadenia. Ak zariadenia nepoužívate, skladujte ich na chladnom a suchom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla a uskladnených horľavých materiálov.

Odpoveďou na nárast bezpečnostných obáv sa začínajú objavovať nové právne predpisy a štandardy. V Číne a New Yorku už existujú nové národné normy pre nabíjačky a elektrické systémy elektrických bicyklov. Avšak, aby sa dosiahla skutočná bezpečnosť, je potrebné aj zabezpečiť, aby výrobcovia dodržiavali normy a aby boli k dispozícii certifikované nabíjacie zariadenia.

Podpora a vzdelávanie spotrebiteľov – nevyhnutná podmienka

Je nevyhnutné, aby sa spotrebitelia vzdelávali o bezpečnosti svojich e-bike. Organizácie ako Equitable Commute Project v New Yorku sa snažia pomôcť dostať spotrebiteľom s nižším príjmom k bezpečnejším e-bike prostredníctvom výmeny starých nebezpečných modelov za certifikované nové zariadenia.

Aby sa zabezpečila bezpečná budúcnosť e-zariadení, je nevyhnutné, aby sa príslušné orgány a výrobcovia zameriavali na zavádzanie adekvátnych bezpečnostných opatrení.

Podpora financovaná dodávateľskými spoločnosťami, veľkými reťazcami a vládami môže zohrávať kľúčovú úlohu v ochrane spotrebiteľov a vytváraní bezpečného prostredia pre rozvoj e-zariadení na batériový pohon.

Zdroje: Šupák, M.: fontech.startitup.sk; foto: London Fire Brigade/Unsplach/Gotrax; Pixabay

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *