Je to motocykel, ale namiesto kolies má pásy

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Samozrejme, je vybavený motorom – elektromotorom. Kontroverzný dizajn sa začne predávať už čoskoro. Kde sa na ňom budete môcť povoziť?

História spoločnosti Oruga SIA nie je príliš dlhá. Datuje sa od minulého roka, 2023. Ide o lotyšský startup, ktorý prevzal svoj názov zo španielskeho slova a znamená húsenica. Tento názov nebol zvolený bezdôvodne. Mal zdôrazniť skutočnosť, že spoločnosť sa chce zaoberať výrobou vozidiel s vysokými terénnymi schopnosťami.

Oruga Unitrack je rozhodne neobvyklý motocykel

Je vybavený mohutným pásom, ktorý dominuje celému stroju na prvý pohľad. A to bola len polovica konceptu. Kľúčová bola aj otázka pohonu. Oruga SIA sa musela starať o životné prostredie. Preto dostala elektrický pohon.

Spomínali sme pásy namiesto kolies. To však nie je úplne presné. Oruga SIA totiž vybavila svoj motocykel tromi kolesami obutými do gumených pásov a patentovaným systémom jednej stopy. Toto riešenie prináša silnú výhodu. Umožňuje rozložiť hmotnosť na väčšiu plochu. V dôsledku toho sa motocykel stáva v teréne prakticky nezastaviteľným. Dokonca sa dokáže kĺzať aj blatom. Žiaľ, toto riešenie má aj nevýhodu. Tou je polomer otáčania – 6 metrov, to je viac ako priemerný hatchback segmentu C.

Všestranný pásový systém DeltaTrack

Dá sa na elektrickom pásovom motocykli jazdiť po asfalte? Prevodovka? Dve predné kolesá sú tzv. jazdné. Zadné koleso funguje ako hnacie koleso. Práve ono prenáša krútiaci moment na cestu. Dôležité je, že prvé predné koleso je vysoko odstupňované. To je vhodné počas prejazdu strmého terénu, piesčitého terénu a zasneženého terénu. Len toľko je zatiaľ známe o pohonnom ústrojenstve. Oruga SIA neprezrádza informácie o výkone motora, ani kapacite batérie. Zatiaľ vyvíja len prvý jazdiaci exemplár.

Je Oruga Unitrack vhodná na jazdu po ceste? To je veľmi otázne, hoci technologicky je to možné, lebo pásy sú gumené. Pri jazde po asfalte by sa mohla znížiť adhézia a zároveň by pás mohol podliehať rýchlemu opotrebovaniu.

Kedy sa začne výroba motocykla Oruga Unitrack?

Spoločnosť Oruga SIA už plánuje výrobu neobvyklého motocykla. Ten by mal opustiť brány závodu v prvej polovici roka 2025 a startup chce do začiatku série zmontovať 100 kusov – na ktoré je možné už dnes zadávať objednávky. Samozrejme, ako sme už uviedli, bez akýchkoľvek predbežných informácií o cene… Táto malosériová výroba umožní spoločnosti odhadnúť dopyt na trhu. Na základe záujmu zákazníkov sa spoločnosť rozhodne o aj o cene, ďalšej montáži a prípadnom predstavení ďalších vývojových verzií.

Zdroje: Redakcia Auto trendy, autotrendy.sk; foto: youtube.com/@maydaymedia2999;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *