Kde v slovenskej republike ísť robiť vodičský preukaz?

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

To, že chlieb sa zdražuje, v kontexte inflácie  ľudia vedia pochopiť, ale pozrime sa aj na komoditu, ktorú síce nakupujú všetci obyvatelia republiky, avšak minimálne jedinec v rodine ju spravidla chce, potrebuje, aby sa život pohol smerom, ktorý si predstavuje – „kupuje vodičské oprávnenie“ – vodičský preukaz. Je pravdou, že táto „kúpa“ má sprievodné znaky ako čas, usilovnosť, šoférsky talent (aspoň elementárny) a vo vrecku viac ako 800 eur a to na vodičské oprávnenie skupiny B.

To, že sa ceny stávajú pre niektorých klientov neúnosnými, si uvedomujú aj samotné autoškoly najmä na východe krajiny. Preto vznikajú rôzne lákadlá, ako sú napr.: vodičské oprávnenia na splátky bez navýšenia ceny, plná úhrada oprávnenia je odmenená percentom zľavy, taktiež lacnejšie kurzy sú pre študentov a niektoré dopravné školy organizujú zlacnené kurzy a tento stav nahráva silnej konkurencii. Doteraz sme sa bavili o cene kurzov, ale nastávajú prípady, že pomerne veľa klientov žiada „kondičné jazdy“ a tie sú ohodnocované pomerne rozdielne v hodinovom rozpätí 10 eur30 eur v autoškole a už hotový vodič od 45 eur do 60 eur.

Dobrý prehľad získate z nižšie uvedených grafík:

Ku tomuto článku je naviazaný aj článok z poradne, ktorý pojednáva o sprísnený obsahu výučby ako aj rozsahu výučby v kurzoch na získanie vodičských oprávnení. 

K tomuto sprísneniu pristupuje aj slovenská legislatíva, ktorá vychádza z kontrol Ministerstva dopravy a výstavby SR v rokoch 2019 – 2021. Kontroly odhalili, že výučba často sa plní len na papieri. Aby sa zamedzilo podvodom, musí sa každý klient autoškoly pred začiatkom vyučovacej hodiny prihlásiť pomocou čipu. Napriek tomu však kontrolóri zistili vysoký počet klientov, ktorí neboli v učebniach. Jeden zo smiešnych dôvodov bol, že klienti čipy strácajú alebo zabúdajú doma. V týchto autoškolách potom „vyrábajú účasť na vyučovaní“! Výsledok kontrol v uvedenom období bol skoro strašný, až 77% kontrolovaných autoškôl podvádzalo v teoretickej výučbe. Jeden zatiaľ z nerealizovaných výstupov kontrol bola identifikácia klienta odtlačkom palcov prstov…

Nasleduje ďalší článok „Skúšky v autoškolách budú od januára 2023 náročnejšie…“

Pod čiarou

ABY SA MLADÍ VODIČI NEHRALI NA HRDINOV…

Ministerstvo dopravy si je vedomé toho, že situácia v autoškolách sa následne premieta do situácie na cestách. Nekvalitný alebo nedostatočný výcvik môže následne produkovať nezodpovedných vodičov, nepripravených do reálnej cestnej premávky. Okrem návrhov na skvalitnenie výučby sa preto venuje aj osvete. Aktuálne sa realizuje séria preventívne – vzdelávacích programov na stredných dopravných školách Život má zelenú. Na alkohol za volantom sa zameriava kampaň Nehraj sa na hrdinu.

Zdroj: M. Janko, TREND 40/2022; web stránky Prezídia PZ;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *