Manuálne radenie na e-biku je už minulosť…

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Roman Hložný

Holandský špecialista na e-biky, spoločnosť Gazelle, predstavila niekoľko nových elektrických modelov. Čo je nové na e-biku?

Sú určené do mestského prostredia, ale využijete ich aj v teréne, pretože prichádzajú s funkciou, ktorú poznáme hlavne z áut alebo motocyklov.

Nové modely majú označenia Avignon C380 HMB, Arroyo C5, Ultimate C380 a Ultimate T10. Ide pomerne o širokú škálu, aj keď všetky štyri e-biky majú v podstate rovnaký vzorec v tom, že sú jednoduché, všestranné a určené do mestského prostredia.

Vzhľadovo sa modely jemne od seba odlišujú, ale pod povrchom sú vybavené rovnakými špecifikáciami. Hlavné slovo tu má elektromotor Performance Line od spoločnosti Bosch s výkonom 75 Nm. Ten poháňa zadné koleso cez prémiový remeňový pohon Gates Carbon.

Hardvér dopĺňa integrácia smartfónu prostredníctvom inteligentného systému od Bosch, ktorý umožňuje jazdcom prístup k funkciám, ako je GPS, ochrana proti krádeži a mnohé ďalšie. Svoj e-bike tak budete mať neustále pod dohľadom.

Presuňme sa však k najdôležitejšej veci, ktorú nové e-biky od spoločnosti Gazelle prinášajú. Reč je o integrácii automatickej prevodovky. Bezstupňové radenie funguje podobne ako CVT prevodovka (poznáme ju z mopedov a skútrov – Continiously Variable Transmission a dokonca ich aplikácia je aj u automobilov) v tom, že jazdcom ponúka prakticky nekonečné množstvo nastavení. Bezstupňové radenie dáva šancu každému, kto nechce premýšľať o tom, aký stupeň si vybrať.

CVT znamená Continuously Variable Transmission, teda plynule meniteľný prevodový pomer. V princípe ide o to, aby bol motor pri každej dosahovanej rýchlosti čo najbližšie k optimálnemu chodu, respektíve k maximálnemu výkonu a krútiacemu momentu, ak je to práve potrebné. Súčasťou rámu je aj odnímateľná batéria, na riadidlách tiež nájdeme dosť veľký a praktický displej, ktorý vám ukáže aktuálnu rýchlosť, stav nabitia batérie, stupeň pomoci elektromotora a mnoho ďalších ukazovateľov. Pokiaľ ide o ceny a dostupnosť, ceny modelov Gazelle sa pohybujú od 3 999 do 4 999 dolárov. Modely Avignon C380, Ultimate C380 a Ultimate T10 budú dostupné už tento mesiac prostredníctvom siete autorizovaných predajcov spoločnosti Gazelle v USA a Kanade. E-bike Arroyo C5 sa očakáva koncom mája tohto roka 2023.Zdroje: Sobek, M.: www.techbox.sk; obrázky: Gazelle

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *