Ministerstvo hospodárstva plánuje rozsiahle investície do nabíjacej siete v SR a elektromobility

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Na Slovensku je pripravený plán podpory elektromobility. Zahŕňať by mal viaceré kľúčové body, napr.:

  • Na Slovensku v najbližších rokoch vzniknú tisíce nových nabíjacích miest.
  • Ministerstvo hospodárstva SR plánuje zavedenie rozsiahlych investícií do elektromobility.
  • Ich súčasťou budú aj rôzne formy úľav na registračných poplatkoch či daniach.

Slovensko sa v najbližších rokoch dočká výrazných investícií do rozvoja siete nabíjacích staníc. Elektrické autá sa tak opäť priblížia bežným domácnostiam a argument odporcov elektromobility o nedostatočnej nabíjacej sieti utrpí výraznú trhlinu. Ministerstvo hospodárstva plánuje v nasledujúcom období výstavbu tisícok nabíjacích staníc a v hre je aj finančná podpora pre kúpu elektromobilu či dokonca daňové úľavy.

Nabíjacia stanica pre elektromonily

Akčný plán na roky 2022 až 2026

Rezort hospodárstva plánuje rozsiahlu podporu elektromobility na Slovensku. Vyplýva to z Akčného plánu rozvoja elektromobility pre roky 2022 až 2026. Jeho súčasťou okrem výstavby nových nabíjacích miest má byť aj podpora vo forme dotácií na kúpu elektrického auta alebo aj rôzne spôsoby daňových úľav. Akčný plán je podrobený kritike.

Tisícky nových nabíjacích miest

Samotný Akčný plán počíta s výstavbou ultra rýchlych nabíjacích staníc, ktorých by malo v zmienenom období pribudnúť až 228. Majú byť súčasťou trans európskej dopravnej siete, čím sa naplní cieľ Európskej únie, ktorý hovorí o vybudovaní nabíjacieho miesta pre elektrické autá každých 60 kilometrov. Okrem ultra rýchleho nabíjania by mali byť súčasťou navrhovanej podpory aj miesta na nabíjanie ťažkých úžitkových vozidiel. Popri výstavbe staníc s vysokým nabíjacím výkonom je samozrejmosťou aj rozširovanie siete AC nabíjačiek (nabíjanie pomocou striedavého elektrického prúdu) v počte až 2600 kusov, 500 kusov DC nabíjačiek (nabíjanie pomocou jednosmerného elektrického prúdu) s nižším výkonom a 2000 neverejných wallboxov (wallbox je inteligentné nabíjací systém, ktorý kombinuje inovatívnu technológiu s dizajnom a riadia komunikáciu medzi vozidlom, sieťou a nabíjačkou – čítaj neskôr).

Zdroj: Hecl, D.; autonoviny.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *