Motoristi pozor – ministerstvá (z)menia zákon…

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Všetky členské štáty vrátane Slovenskej republiky, budú musieť akceptovať elektronický formát takzvanej „zelenej karty“. Rozhodlo o tom Valné zhromaždenie Európskej rady kancelárií zelenej karty. Na Slovensku však panuje mierne povedané, chaos – kým ministerstvo vnútra tvrdí, že je nutné upraviť zákon, podľa rezortu financií to nie je potrebné…

Nové pravidlo nás posunú ku štandardu v EU

Podľa informácií RTVS bude možnosť kontroly povinného zmluvného poistenia (PZP) v elektronickej forme zavedená aj pri bežnej cestnej kontrole, čo dopravný analytici vítajú. Niektorí z nich tvrdia, že takáto možnosť mala byť vodičom poskytnutá čo najskôr. Dnes podľa dopravného analytika J. Drahovského platí, že vodič je povinný disponovať dokladom, ktorým preukáže, že zákonné poistenie zaplatil. A kým u nás je štandardom, že ľudia pri sebe nosia papierovú verziu dokladu, v zahraničí to funguje na základe evidencie v databáze, alebo v elektronickej forme.

Ministerstvá sa nezhodujú

Podľa rezortu vnútra spolu s ministerstvom financií pracujú na tom, aby zmenili zákon počas tohto roka. Od roku 2025 by teda polícia už postupovala v súlade s novými pravidlami. Avšak kým ministerstvo financií (gestor PZP) tvrdí, že zákon nešpecifikuje, akú formu by malo mať potvrdenie – elektronickú, papierovú alebo inú – a už teraz je možné preukázať uzatvorenie PZP elektronickou formou, vnútro má iný názor. „V súčasnosti sa akceptuje doklad o povinnom zmluvnom poistení iba v papierovej forme. Akceptovanie dokladu o povinnom zmluvnom poistení v elektronickej podobe bude možné po zmene legislatívy,“ uviedol M. Neumann, hovorca ministerstva vnútra.

Potrebujeme jednotné predpisy

Aktuálny problém je v tom, že poisťovne potvrdenie o úhrade povinného zmluvného poistenia posielajú v rôznych formách a podobách. Kým jedni ich dostanú na email a „zelenú kartu“ si musia vytlačiť doma, iným príde poštou, za predpokladu, že ak o to požiadajú. Nové pravidlá by to mali zjednotiť aj v duchu smernice EU. „Od prvého januára 2025 budú viazané povinnosťou vydať poistenému potvrdenie v elektronickej forme,“  povedala hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov E. Jacková.

Zdroje: Šuchová, M.: interez.sk; foto: Bibel, B.; SITA/KR PY BB 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *