Motoristický svet zažil šok; Slovensko má vlastnú automobilku ☺ ☺ ☺!

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Pre istotu začneme touto výrokom zdrojových autorov ☺: tento článok vznikol vďaka len fantázii, ktorá si na počesť 1. apríla v spolupráci s umelou inteligenciou Midjourney dovolila mierne utiahnuť z čitateľov tohto článku. Prepáčte, ale bolo by to pekné, však že? 

Tak a dajme sa na cestu, zvaná fantázia, ktorá sa sem tam opiera aj o fakty… minimálne toto celé robili aj živí, mysliaci a najmä veriaci ľudia.

Zverejnili sme aj o miliardovej investícii Prosche, ktoré bude na Považí vyrábať batérie do elektromobilov, vôbec sme netušili, že na konci mesiaca v predstihu a ako jediní prinesieme absolútnu bombu. Slovensku sa totiž podaril husársky kúsok (opäť ☺). V režime najvyššieho utajenia, od ktorého by sa mohli učiť popredné svetové spoločnosti, sa podarilo vybudovať vlastnú slovenskú automobilku a súbežne s tým vyvinúť prvý slovenský elektromobil!

Neprajníkom padnú sánky dole – je tu SAZ!

Tieto tri písmena zakrátko spozná celý svet (stále fantázia). Vďaka redakčnej investigatívnej činnosti prinášame exkluzívne prvé informácie o novej automobilke. Slávnostné predstavenie SAZ sa má totiž konať už 3. 4. 2023.

Slovenské automobilové závody (SAZ) vyrastú doslova na zelenej lúke neďaleko Popradu. Pri ich výstavbe sa na maximum využijú zelené technológie. Moderné stroje budú už teraz bežať na viac ako 90 % z energie získanej zo solárnych a veterných fariem. Uvádzame logo, ktoré budete stretať na bigbordoch na cestách veľmi často. Podľa nášho zdroja sa prvé modely objavia ešte koncom leta (písal sa rok 2023). Komerčne dostupné elektromobily si budete môcť kúpiť, resp. objednať od septembra roku 2023. Presné ceny a úroveň výbavy zatiaľ nepoznáme.                    

Cenová politika je údajne stanovená tak, aby bola dostupná pre bežného slovenského motoristu. 

Prvý automobil Made in Slovakia nesie meno Dunay

Prvý pohľad na automobil vzbudí zrejme mierne rozpaky. Niet pochýb, že retro dizajn nie je pre každého, zvlášť dnes, keď je cool úplne iný dizajnérsky jazyk. SAZ však na tento projekt získala na spoluprácu aj známeho Pavla Olafa, Slováka, ktorý doteraz navrhoval dizajn interiérov za našimi hranicami (pozn.: OLAF je Európsky úrad pre boj proti podvodom). Nuž vitaj opäť doma!

Pavol zostavil kompletný tím dizajnérov. Čo hovorí na kontroverznejší vzhľad? „Pamätáte si na úspech vojenského terénneho vozidla Hummer? Pritom išlo o extrémne nepohodlný tereniak s absurdnou spotrebou. Verte, že Dunay bude mnohokrát väčší hit. Zvlášť, ak ho zasadíte do európskych reálií, interiér vybavíte kvalitnými materiálmi a poháňať ho bude výkonný elektromotor s dojazdom viac ako 600 km. Toto nie je lotéria, Dunay je stávka na istotu!“

Olafov rukopis, samozrejme, vidieť najmä v interiéri. Oblé tvary, minimalizmus v spojení s prémiovým infotainmentom si zamiluje zrejme každý motorista. Epicentrum ovládania predstavuje 21″ dotykový OLED displej. Je pohodlne dostupný nielen vodičovi, ale aj spolujazdcovi. Všimli ste si masívny subwoofer (reproduktor) v doplnkovej výbave Premium audio? Alebo absolútne rovnú podlahu? Sedačky majú byť vo vyšších verziách variabilné, resp. vyberateľné. Odviezť sa bude môcť až 6 osôb.

Získali sme 3D render aj pôvodnej verzie Dunaya. Ide o základnú výbavu Classic, ktorá by mala mať 55 kWh batériu s 91 kW motorom s krútiacim momentom 310 Nm. Na ďalšie roky sa má dostať do predaja aj luxusná športová verzia. Názov zatiaľ nie je známy, výkon motora bude viac ako 200 kW.

Tešiť sa vraj môžeme nielen na bezkonkurenčne nízke ceny, ktoré majú začínať nižšie ako dnes najdostupnejší elektromobil Dacia Spring Electric, ale aj ďalší nečakaný darček. Dobrou správou je, že vznikne aj úplne nová spoločnosť Nabijeme Slovenské Elektromobily (NSE), ktorá vybuduje úplne novú nabíjaciu infraštruktúru. Každý motorista, ktorý bude mať e-OP a e-VP bude môcť využívať najvýkonnejšie nabíjanie za exkluzívne nízku cenu bez toho, aby musel mať uzavretú zmluvu a platiť paušál.

Ako vidíte, začiatok apríla 2023 sa zapíše do našej histórie ako sviatok motoristky. Definitívne je zo Slovenska automobilová veľmoc. Stojíme na prahu nových dejín a konečne prekročíme rubikon, kde z nelichotivého označenia robiaceho zo Slovenska montážnu dielňu sme dokázali urobiť centrum modernej automobilistky.

Čo dodať na záver? Mať dokončený tunel, aj vlastnú automobilku. To by bolo…

Pod čiarou malý povzdych:

Nikdy by som neuveril, že tunel Višňové bude dokončený neskôr, ako prvý pôvodný Slovenský elektromobil SAZ Dunay. Slzy od dojatia sa mi tlačia do očí. Som hrdý na našich konštruktérov. Týmto sa absolútne mení hra.

ROMAN CALIK, ZAKLADATEĽ TECHBOX

Zdroje: Pliešovský, R., Vinc, S.: techbox.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *