Na Kysuciach otvorili nové vývojové centrum pre elektromobily

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Vzhľadom ku faktu, že produkcia elektromobilov na Slovensku výrazne rastie (SR na popredných miestach v počte vyrobených automobilov, vychádzajú zo štyroch automobiliek a piatu stavajú pri Košiciach) a v budúcnosti narastie, preto štát tejto oblasti venuje pozornosť a súkromnej firme udelil daňové úľavy na výrobu komponentov pre automotive.

Slovensko už nie je len montážnou dielňou v automobilovom priemysle. Na Kysuciach otvorili najmodernejšie vývojové centrum komponentov do elektromobilov. Novú prácu nájde približne 500 ľudí. 

Jakub Kubík pracuje na oddelení strategického rozvoja. Aj keď sú takíto zamestnanci v zahraničí žiadaní, zostal pracovať na Kysuciach. Pracuje v novom vývojovom centre. Firma, ktorá vyrába komponenty pre autá, ho vybudovala za 20 miliónov eur.

Najmodernejšiemu vývojovému centru komponentov do elektromobilov sa venoval redaktor RTVS Erik Vrábel, „v našom novom centre vyvíjame a skúmame produkty pre oblasť elektromobility, produkty do podvozkových autonómnych systémov riadenia. Z pohľadu elektromobility sú to predovšetkým hnacie pohonové jednotky pre elektrické, ale aj čisto hybridné vozidlá,“ uviedol konateľ a výkonný riaditeľ Schaeffler Kysuce Milan Jurky. „Snažili sme sa ukázať, že Slovensko už dávno nie je len montážnou dielňou v rámci automobilového priemyslu,“ doplnil Kubík.

Firma chce prijímať ďalších zamestnancov

Na vývoji budúcnosti e-mobility na Kysuciach už pracuje 350 ľudí. Do konca roka chce firma prijať ďalších 150. „Toto výskumné a vývojové centrum zohráva dôležitú úlohu z pohľadu elektromobility. Na celom svete práve v tejto oblasti pracuje 2 200 ľudí, tu na Kysuciach asi 15 percent. Tu sa zameriavame na elektrickú nápravu, ktorá sa tu práve testuje, vyvíja,“ vysvetlil vedúci divízie E-Mobility skupiny Schaeffler Jochen Schröder.

Pohonné jednotky do elektromobilov sú čím ďalej, tým komplikovanejšie a komplexnejšie. Vo vývojovom centre pracujú väčšinou Slováci z regiónu. Firma si ich hľadá na univerzitách s technickým zameraním na Slovensku.

 „Vláda tento projekt podporila daňovými úľavami vo výške 5,4 milióna eur. To znamená, hovoríme o intenzite 35 percent štátnej pomoci,“ dodal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec.

Na Slovensku sa vyrába najviac áut na počet obyvateľov. Vychádzajú zo štyroch automobiliek. Piatu stavajú pri Košiciach – Volvo.

Zdroje: spravy.rtvs.sk; foto: RTVS

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *