Na Slovensku pokuta 100 eur, v Rakúsku až 2 000: zisti, či máš v aute kompletnú povinnú výbavu

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Na Slovensku pokuta 100 eur, v Rakúsku až 2 000: zisti, či máš v aute kompletnú povinnú výbavu

  • Zverejňujeme prehľad povinnej výbavy, ktorú musíte mať v aute.
  • Ak tam nemáte tieto veci, pripravte sa na pokutu.

Každý vodič by si mal položiť aspoň raz v živote otázku: „Mám v aute skutočne všetko, čo potrebujem?“ A občas sa presvedčiť, že definitívne mu z povinnej výbavy nič nechýba. Nie vždy je to však také jednoduché. Medzi povinnú výbavu totiž patrí viacero vecí, o ktorých ste možno (aj keby ste mali) nevedeli. A ešte upozorňujeme, že ak idete za hranice SR – vždy si zistite, čo tá – ktorá legislatíva prechádzanej krajiny vyžaduje… Určite sa vám to vyplatí.

Výstražný trojuholník

Ako prvé by ste si mali skontrolovať, či máte vo výbave auta homologizovaný prenosný výstražný trojuholník. A je jedno, či riadiš autobus, traktor alebo osobné vozidlo, povinné je to pre všetkých, píše sa aj na stránke Ministerstva dopravy SR. 

V prvom rade tiež nemôže byť hocijaký a nemôžete ho umiestniť kdekoľvek a kedykoľvek chceš. Platí, že prenosný výstražný trojuholník musí byť homologizovaný podľa predpisu EHK č. 27 a umiestniť ho musíte počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo na náklade a tiež v dôsledku dopravnej nehody. 

Vo vozidle ho musíte mať v ochrannom obale, napríklad v obale, ale aj bez ochranného krytu. Lenže vtedy musí byť zabezpečená jeho nevyhnutná ochrana proti vonkajším vplyvom počas prepravy. 

Bezpečnostný reflexný odev 

Ak vstupujete na vozovku alebo sa nachádzate pri nebezpečnej situácii, určite by ste nemali byť oblečený celý v čiernom. Podľa vyhlášky by ste mali mať na sebe buď reflexnú vestu, overal, nohavice, bundu, alebo pláštenku. Výber je na vás. Takisto tento reflexný odev nemôžete mať pohodený len tak hocikde v aute.  Je stanovené, že bezpečnostný odev musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča a spĺňať technickú normu pre odevy s vysokou viditeľnosťou. Stránka Ministerstva dopravy SR zároveň uvádza, že je možné použiť aj odevy, ktoré v čase výroby spĺňali technickú normu pre výstražné odevy, napríklad STN EN 471 + A1. 

Žiaľ, odev nemôže byť hocijakej farby a tak sa nemôžete prechádzať v ružovej veste. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu, pričom sem patria farby fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo florescenčná červená.

Jednoducho povedané, odev musíte mať, aby vás bolo vidieť v nebezpečných situáciách a nestali sa tak bez neho ešte nebezpečnejšia prekážka. Platí to takisto pre vodičov nákladných áut, osobných áut, autobusov, traktorov a podobne.

Náhradná pneumatika 

Pre nákladné a osobné vozidlá a tiež autobusy platí, že musia mať náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru. V rámci tohto musíte mať so sebou aj kľúč na matice alebo skrutky kolies a príručný zdvihák. 

Lekárnička a snehové reťaze

Veľa ľudí podceňuje lekárničky v aute. Platí pritom pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Nemusí zachrániť život len vám, ale ak ste svedkom dopravnej nehody, môžete zachrániť iný ľudský život. Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. 

Takisto vám môžu zachrániť život snehové reťaze. Pravdepodobne ich v Bratislave nevyužiješ, no ak ideš do hôr a do chladnejších oblastí cez zimu, určite ich zužitkuješ. Povinnú výbavu však predstavujú len pre nákladné vozidlá nad 12 ton a to v čase od 15. novembra do 31. marca. 

Zakladací klin

Motorové vozidlá s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou viac ako 3,5 ton a prípojného vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou viac ako 750 kilogramov, musia mať medzi povinnou výbavou aspoň 1 zakladací klin. Ten pomáha vozidlu zabezpečiť proti samovoľnému pohybu.  Dva zakladacie kliny sú povinné pri motorovom a prípojnom vozidle s troma a viacerými nápravami, jednonápravovom prívese s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou viac ako 750 kg. 

Hasiaci prístroj 

Okrem lekárničky vám môže zachrániť život aj hasiaci prístroj. Patrí medzi povinnú výbavu vozidiel nad 3,5 tony, autobusov s počtom do 22 miest na sedenie, tiež traktorov a podobne. Vo vozidle sa upevňuje do úchytiek na umiestnenie tak, aby odolával zrýchleniu najmenej 6 g v smere čelného nárazu vozidla. Musíte ho umiestniť na dobre viditeľné a ľahko prístupné miesto. „Nová vyhláška podobne ako pri bezpečnostnom odeve priamo ustanovuje, že aspoň jeden hasiaci prístroj musí byť umiestnený v dosahu zo sedadla vodiča vozidla, pričom sa predpokladá, že každý hasiaci prístroj musí byť v použiteľnom stave,“ píše sa na webovej stránke. 

Ak si myslíte, že medzi povinnú výbavu patria elektrické poistky, náhradné žiarovky alebo ťažné lano, mýliš sa. Je však čas skontrolovať, či vo svojom aute vozíte všetko, čo by ste mali.

V opačnom prípade ti hrozí pokuta vo výške 60 eur a v správnom konaní sa môže vyšplhať až na 100 eur. „V susednom Rakúsku sa pokuta môže vyšplhať aj na viac ako 2 000 eur,“ upozorňuje portál superpoistenie.sk.

Zdroje: Pučková, J.: startitup.sk; foto: TASR/Krošlák, J.;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *