Náhradné koleso bude (a už aj je) minulosťou

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Pavol Rudločák

  • Vo viacerých nových autách by si náhradné koleso hľadal márne
  • Automobilky nahrádzajú rezervu takzvanou lepiacou sadou (tiež opravnou sadou alebo sadou na opravu pneumatiky)

Viete správne použiť lepiacu sadu na pneumatiku? Mali by ste. V mnohých nových autách už náhradné dojazdové koleso totiž nenájdete. Ako informuje portál Noviny.sk, automobilky radšej dávajú do vozidiel lepiacu sadu, hlavne kvôli úspore, ale veľa vodičov má s jej použitím problémy.

Prepichnutá pneumatika môže vydržať počas jazdy len chvíľu. Ale bez možnosti vymeniť koleso za náhradné to môže byť oveľa horšie. Nájsť náhradné koleso v novom aute sa stáva zriedkavosťou. Dnes väčšina výrobcov áut preferuje používanie lepiacej sady a to z rôznych dôvodov.

 „Hlavný dôvod je šetrenie miesta v batožinovom priestore, ale zároveň, samozrejme, aj jej hmotnosť, pretože s hmotnosťou sa zvyšujú aj emisie a to je taký relatívne elegantný spôsob, ako sa minimálne tomuto vyhnúť,“ uviedol J. Hrivnárik, motoristický novinár. „Sadou môžete zalepiť defekt, tak že môžete dovnútra pneumatiky nastriekať penu, ktorá stvrdne,“ ozrejmil pre Noviny.sk J. Drahovský, dopravný analytik.

Ako teda túto sadu použiť správne?

Dopravní experti hovoria, že mnohí vodiči zápasia s tým, ako správne použiť lepiacu sadu. Často ani nevedia, ako postupovať podľa návodu, ktorý je prirodzene súčasťou sady. „Väčšina ľudí nie je tak technicky zručná, aby si pneumatiku vedela opraviť,“ doplnil Drahovský. „Je tam vždy príbalový leták na použitie, takže podľa neho keď budú postupovať, tak budú vedieť použiť opravnú sadu aspoň na úrovni dojazdu s kolesom prísť do najbližšieho servisu,“ uviedol majiteľ autoservisu v Bratislave P. Florek.

Jazda bez rezervnej pneumatiky

Automechanici však upozorňujú aj na jeden háčik pri používaní dojazdovej rezervnej pneumatiky. „Auto takto nefunguje bezchybne po ceste, nemá správne jazdné vlastnosti, ABS nemusí fungovať, diferenciál takisto to nemusí zvládnuť, lebo je to iný rozmer,“ upresnil P. Florek.

A čo sa stane, keď vás zastavia policajti a v aute nájdu namiesto rezervnej pneumatiky len lepiacu sadu?

 „Môžete mať prostriedok na takzvanú bez montážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie. Ľudovo povedané, môžete mať namiesto kolesa rezervu aj takzvanú lepiacu súpravu,“ uviedol Ľ. Kasala, dopravný inžinier Zelená vlna.

Zdroje: Bačová, J.: startitup.sk; foto: Freepik/@freepik; Unsplash/Daniel Foster, alza.sk/auto

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *