Nexen Conqueror inteligentná Pneumatika s pazúrikmi

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Inteligentná pneumatika Nexen Conqueror odhalí sneh a ľad a vysunie „pazúriky“

Kým sa rozhodnete nasadiť snežné reťaze, môže byť neskoro. Futuristická pneumatika Nexen Conqueror však reaguje na sneh či ľad okamžite (pneumatiky od firmy Nexen sa obchodujú aj na našom trhu). Do sériovej výroby má však ale ďaleko, ale pre zaujímavosť zverejňujeme, čo to dostupné na internete. Koncepčná pneumatika Nexen Conqueror má nielen nevšedné vlastnosti, ale aj špičkový dizajn ocenený cenou IDEA Design Awards.

Koncepčná pneumatika Nexen Conqueror má nielen...
Nexen Conqueror inteligentná pneumatika
Nexen Conqueror
Nexen Conqueror inteligentná pneumatika

Štatistiky sú nekompromisné. Počet dopravných nehôd v zime rastie. Môže za to povrch vozovky pokrytý snehom, námrazou či dokonca „čiernym ľadom“. Ten je obzvlášť nebezpečný, pretože na rozdiel od snehu ho na asfaltovom koberci prakticky nevidieť a ku katastrofe nemusí byť ďaleko. Riešením by sa mohla stať inteligentná pneumatika, akú navrhla juhokórejská spoločnosť Nexen. Jej koncepčný plášť Conqueror je vybavený senzormi a tiež vysúvateľnými segmentmi, ktoré pôsobia podobne ako hroty špeciálnych snežných pneumatík alebo ako snežné reťaze.

Kým však snežné reťaze musíte prácne nasadiť a sú nevhodné pre prevádzku napríklad v meste, pneumatika Nexen Conqueror vyrieši všetko sama. Je doslova „transformerom“, keď vďaka integrovaným senzorom zaznamená, že vozidlo sa pohybuje po snehu alebo ľade, vysunie okamžite na povrch behúňa kovové prvky, zlepšujúce záber na klzkých povrchoch. Paradoxne, majú tvar snehových vločiek. Podľa okamžitej priľnavosti dokonca dokážu meniť svoju veľkosť záberu. Mechanizmus ovládania „vločiek“ sa skrýva vo vnútornej časti pneumatiky. Tvoria ho akési piestiky – jeden pre každý výsuvný segment.

Do sériovej výroby majú pneumatiky Conqueror ešte poriadne ďaleko. Ide o náklady, cenu, hmotnosť aj o to, či dokážu držať krok s vlastnosťami klasických plášťov na suchej vozovke. Otázkou je aj to, či by sa pre tento typ nemusela meniť legislatíva v krajinách, kde sú pneumatiky s hrotmi zakázané. V každom prípade už stihla pneumatika Conqueror získať cenu za dizajn IDEA Design Awards, ktorá je považovaná za jednu z troch najcennejších vo svete dizajnu. Napokon, na vývoji sa okrem Nexenu podieľala aj kórejská liaheň dizajnérskych talentov Korea Design Membership.

Zdroj: Andrejčák, T., auto.pravda.sk;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *