Nové evidenčné číslo vozidla SR

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Prichádza jednoduchší prepis auta a nové tabuľky s evidenčnými číslami (EČV) nebudú „prezrádzať“ okresy

Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorý prinesie vlastníkom vozidiel menej byrokracie a ušetrí peniaze za správne poplatky. Zmeny mali pôvodne začať platiť od 1. marca 2022. Novela sa však posúva a účinnosť nadobudne až od 1. januára 2023. Obsahuje tiež povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom s cieľom zvýšenia bezpečnosti cyklistov na cestách (vzdialenosť medzi účastníkmi cestnej dopravy).

Na tabuľke už nebude skratka okresu

Ruší sa systém vytvárania evidenčného čísla založený na skratke okresu, keďže jeho uvádzanie na tabuľke už stratí svoje opodstatnenie. Syntax evidenčných čísel vozidla ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA – 001AA, ako informoval rezort vnútra. 

Zruší sa dvojkrokový prepis vozidla

Taktiež sa zruší dvojkrokový prepis vozidla spočívajúci v tom, že najskôr pôvodný vlastník odhlásil vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a potom ho nový vlastník prihlásil na svojom inšpektoráte.

Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj EČV zasielať kuriérom.

Zároveň sa navrhuje upraviť zákon tak, aby bolo zrejmé, že poplatok za pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom sa nevyberie, ak držiteľ vozidla požiada o opätovné použitie tabuľky s evidenčným číslom na iné vozidlo.

Slovensko má tak šancu urobiť značný posun dopredu po vzore Írska, Rakúska, ale napríklad aj Českej republiky. Aj tu platí, že prvé vydané EČV na vozidlo platí na dané auto až do jeho vyradenia z prevádzky.

Samostatnou kategóriou je aj prepis auta. Veľmi prepracovane to má urobené Dánsko, ktoré jednoducho nemá potrebu obťažovať ľudí zbytočnosťami. Predávajúci a kupujúci sa dohodnú, na technický preukaz sa uvedie nový majiteľ a odošle sa to na úrad. Nový majiteľ následne dostane poštou nových technický preukaz, priamo na adresu, ktorú uvedie. A tak by to malo byť aj na Slovensku…

Zdroje: J. Novák, P. Neubauer, L. Cebrová; STARTIP; TASR; slov-lex.sk, minv.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *