Nové pravidlá musia spĺňať všetky vozidlá, nielen tie nové; platné už od júla 2024

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí


  • Od júla 2024 začne platiť nový bezpečnostný predpis GSR2
  • Za definíciou stojí Európska únia
  • Definuje, čo všetko musia mať vo výbave nové autá

Niektoré automobilky už majú väčšinu príprav za sebou, iné kvôli tomu budú musieť stiahnuť svoje výrobky z trhu. O GSR2 sa zatiaľ príliš nehovorí, no má potenciál výrazne zmeniť celý automobilový priemysel.

EÚ má jeden cieľ – Vision Zero a ide za ním tvrdo

Európska únia sa už istý čas snaží zvyšovať bezpečnosť na cestných komunikáciách s cieľom čo najviac znížiť počet zranení a hlavne počet smrteľných nehôd. Neplatí to len pre cestujúcich v autách, ale aj pre motorkárov, cyklistov či chodcov. Do roku 2050 by EÚ chcela dosiahnuť takmer nulové úmrtia z dôsledku dopravných nehôd, čo je teda poriadne ambiciózny plán (popis nájdete v tejto sekcii – Vision Zero).

Vybrať sa tým správnym smeroch chce prostredníctvom regulácie Všeobecné bezpečnostné predpisy GSR2 (General Safety Regulations 2), ktorou výrazne sprísňuje pravidlá pre všetky predávané vozidlá. Nový predpis pritom začne platiť už v júli 2024 a pozostáva z približne 100 rôznych požiadaviek týkajúcich sa rôznych kategórií vozidiel. Niektoré z nich však predstavuje akúsi čerešničku na torte.

Automobilky to nebudú mať jednoduché. Pri svojich autách musia inovovať výrobu alebo konkrétny model jednoducho prestať vyrábať. Niektoré, najmä menšie modely, tak môžu z trhu zmiznúť úplne. Pre automobilky by bolo nerentabilné modernizovať výrobný proces.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *