Ochráni motorkárov airbag?

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Kto zažil čaro jazdy na motocykli, ťažko sa mu argumentuje pohodlím a lepším komfortom v kovovo-plastovej škatuli s názvom automobil. Samozrejme, aj tu sa dá nájsť chybička – vyššie nebezpečenstvo poranenia a úrazu počas dopravnej nehody.

Šťastím v nešťastí sa môže stať novinka, ktorá má veľký potenciál. Ide o patentované nohavice, v ktorých je zabudovaný airbag. Sú s jazdcom za každého počasia, na všetkých cestách pripravené zabrániť poraneniu. Ako to vlastne funguje?

motorkár
motorkárske nohavice

Airbag rifle už ponúkajú dve spoločnosti, francúzska CX Air Dynamics a švédska Mo’Cycle

Prvou na scéne bola CX Air Dynamics so svojimi CX Easyriders. Je to vode odolná sada textilných vrchných nohavíc Cordura navrhnutých pre cestujúcich. Ľahko sa obliekajú a sú dostatočne malé na to, aby sa zmestili do prilby, keď sa vyzlečú. Majú flexibilný, náraz absorbujúci pancier Poron XRD na kolenách a bokoch. Airbag siaha od bokov až po spodnú časť holene, s medzerou v strede, aby sa dalo ohýbať kolenami. Cena CX Easyriders je 599 eur. Určite uznáte, že to nie sú vyhodené peniaze. Motocyklista do prednej časti z boku narazil počas crash testu Peugeot v rýchlosti 65 km.h-1 a výsledok bol nad očakávanie.

Ďalším modelom pre motocyklistov sú Airbag Jeans od Mo’Cycle. Sú síce viac štýlovejšie ako bezpečnejšie, ale stále poskytujú viac bezpečnosti než bežné motorkárske vybavenie. Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické rifle s veľkými vreckami na každej strane. Vo vnútri Airbag Jeans je airbag systém, ten sa pri praní odopína na zips. Airbag siahaj len po kolená, ale pod nimi sa nachádzajú vrecká so schválenými chráničmi kolien (CE). Mo’Cycle ešte nie sú v bežnom predaji, k dispozícii budú onedlho prostredníctvom crowdfundingovej kampane, pričom dátumy doručenia budú včas oznámene (napr. Slovenská sporiteľňa má na svojich stránkach oznam, že priebeh, forma a rozsah crowdfundingovej kampane závisí od typu crowdfundingu, ktorý si autor projektu vyberie. Väčšina crowdfundingových platforiem, najmä tých fungujúcich na princípe odmeny, využíva systém „all or nothing“ (tzv. fixné financovanie), niektoré však ponúkajú aj nezáväzný finančný cieľ (tzv. flexibilné financovanie). Úvodná cena je určená na 445 dolárov.

Onedlho začína jar a ďalšia sezóna pre motocyklistov. Určite stojí za zváženie, či neinvestovať pár stoviek do ochrany zdravia. Aj tu platí, že nie je nič lepšie, ako byť pripravený.

Zdroje: Pliešovský, R.: techbox.sk; CX AIR DYNAMICS; grafika MO’CYCLE;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *