PIX ROBOBUS – dopravný prostriedok;  bude revolúciou v mestskej mobilite?

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

PIX Robobus, inovatívny projekt spoločnosti PIX Moving, predstavuje zásadný posun v oblasti mestských dopravných riešení. Tento autonómny „jazdiaci raketoplán“ je nielen dopravným prostriedkom, ale skutočným multifunkčným priestorom, ktorý mení každú cestu na jedinečný zážitok.

Modularita a prispôsobivosť – od vozidla po mobilnú telocvičňu

Hlavným rysom Robobus je jeho unikátna modularita a prispôsobivosť. Vďaka inovatívnym interiérovým riešeniam sa dokáže transformovať na rôzne prostredia – od zasadacích miestností, cez knižnice, až po telocvične a kaviarne. Takáto flexibilita umožňuje Robobus vyhovieť rôznym potrebám a preferenciám cestujúcich, čím nadobúda nový rozmer v koncepte transportnej mikrocirkulácie.

Technologický pokrok: AI a generatívny dizajn

Proces navrhovania a výroby Robobus je riadený umelou inteligenciou a využíva pokročilé technológie ako generatívny dizajn, 3D tlač a robotické ramená. Tento agilný prístup k výrobe, spolu s udržateľnými materiálmi, nielenže zvyšuje flexibilitu výroby, ale tiež reprezentuje záväzok spoločnosti chrániť životné prostredie.

Vonkajší dizajn Robobus je moderný a harmonický, odrážajúci mestskú estetiku s nádychom roztomilosti. S integrovanou technológiou autonómneho riadenia a schopnosťou L4 autonómie*) je Robobus bezpečný a efektívny v rámci mestského prostredia. Jeho obojsmerný pohyb a viacero scenárov použitia umožňujú prispôsobiť ho rôznym prepravným potrebám.

Ide o nový koncept mestskej mobility?

Robobus je ideálnym riešením pre zdieľanú mobilitu a služby dochádzania v mestských prostrediach, ako sú turistické atrakcie, univerzitné areály, priemyselné parky, alebo letiská. Vie zabezpečiť dochádzanie až 6 osôb na vzdialenosť 5 kilometrov a to na dennej báze. Modulárne usporiadanie odnímateľnej karosérie a podvozku umožňuje zas jeho transformáciu na širokú škálu robotických vozidiel typu Mobility-as-a-Service. To z tohto dopravného prostriedku robí nielen vozidlo, ale pohyblivý priestor, ktorý prináša novú dimenziu do konceptu mestského cestovania.

Zdroje: Mezelová, M.: sita.sk/nasadoprava; foto: Reprofoto YouTube/ PIX Moving

*) pod čiarou

SAE International, ktorá ich z času na čas zvykne upravovať, respektíve lepšie vysvetľovať:

  • 0. úroveň – žiadna automatizácia, vodič musí kontrolovať úplne všetky funkcie auta; systém môže vodiča upozorniť na prípadný problém, no nemá kontrolu nad vozidlom.
  • 1. úroveň – auto je vybavené podpornými asistenčnými systémami ako je adaptívny tempomat. udržiavanie jazdného pruhu či asistent pre automatické parkovanie, o tom či ich vodič použije sa rozhoduje v každom momente sám.
  • 2. úroveň – systém môže zasahovať do riadenia, napríklad meniť rýchlosť jazdy a zabáčať, vodič musí mať stále ruky na volante, všetko prebieha pod jeho dohľadom a musí byť schopný okamžite zasiahnuť.
  • 3. úroveň – systém môže plne automaticky zasahovať do riadenia a meniť smer či rýchlosť jazdy podľa okolitého prostredia, vodič nemusí mať ruky na volante a môže sa venovať iným činnostiam, no stále musí byť pripravený okamžite zasiahnuť v prípade nutnosti.
  • 4. úroveň – systém je schopný úplne samostatne ovládať všetky aspekty jazdy, vodič nemusí mať ruky na volante a nemusí byť pripravený na to, že v niektorom momente bude nútený prevziať kontrolu.
  • 5. úroveň – najvyšší stupeň autonómnej jazdy, kedy je auto schopné jazdiť úplne bez vodiča, ktorý vlastne prechádza do pozície spolujazdca. Všetko a za všetkých okolností prebieha pod kontrolou pokročilého asistenčného systému.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *