Pozor, zavádza sa nový variant „priechodu a prechodu pre chodcov“.

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

  • Slováci v mnohých prípadoch nevedia, že chodci nemajú zakaždým absolútnu prednosť
  • Priechod pre chodcov sa pravidlami líši od nových miest na prechádzanie

Možno si si už aj ty v poslednom čase stihol všimnúť zmeny v cestnom značení, ak chodíš pešo. Vznikli totiž nové miesta, ktoré sa označujú ako „miesta na prechádzanie“. Tieto miesta vyhradzujú vodorovné čiary na vozovke. Ale ako sa líši obyčajný priechod pre chodcov od týchto nových miest?

Na túto otázku sa bližšie zameral portál Autoviny.sk. Upozorňujú aj na to, že mnoho Slovákov nevie, že chodci nemajú absolútnu prednosť, je aj výnimka.

Priechod pre chodcov a miesto na prechádzanie nie je to isté

Prvá vec, ktorú by sme mali poznať, je rozdiel medzi týmito dvoma druhmi priechodov. Priechod pre chodcov je miesto na ceste, ktoré je špeciálne určené pre chodcov. Označuje ho horizontálne značenie na vozovke a často aj vertikálne značky na stĺpoch. V takýchto úsekoch majú chodci prednosť pred vozidlami, vodiči musia bezodkladne zastaviť a neohrozovať chodcov, ktorí prechádzajú cez cestu.

Na druhej strane, miesta na prechádzanie sú určené pre chodcov a cyklistov súčasne. Na vozovke nie je žiadne špeciálne značenie, ale môže byť označené výstražnými značkami, ktoré upozorňujú na prítomnosť chodcov a cyklistov. Tu si však treba uvedomiť, že chodci na týchto miestach nemajú automaticky prednosť pred vozidlami.

Cyklisti by nemali používať priechod pre chodcov na svojich bicykloch. Pre cyklistov platí, že ak pri mieste na prechádzanie nie je špeciálny priechod pre bicykle, musia zostúpiť z bicykla a prejsť cez cestu ako chodci.

Takže, aby sme to zhrnuli, rozdiel medzi priechodom pre chodcov a miestom na prechádzanie spočíva v tom, kto má prednosť. Na priechode pre chodcov majú chodci prednosť pred vozidlami, zatiaľ čo na mieste na prechádzanie nemajú. Mal by si rešpektovať pravidlá a správať sa na cestách obozretne, aby si neohrozil bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.

Ešte jeden podstatný rozdiel

„Klasický priechod pre chodcov, tzv. zebra, zostane iba tam, kde nie je semafor pre chodcov, tzn. pri prechádzaní medzi ostrovčekmi a chodníkom,“ uvádza hovorkyňa mesta Malacky. Práve tam totiž pribudol v septembri nový typ priechodu na hlavnej svetelnej križovatke, ktorá v Malackách spája štyri frekventované ulice. 

Je tu však jeden podstatný rozdiel – pohyb chodcov na tomto mieste je vždy riadený semaforom. Namiesto doterajších známych zebier so semaformi si teda napríklad obyvatelia Malaciek musia zvykať na nové miesta na prechádzanie, ktoré sú označené a ohraničené prerušovanými čiarami po bokoch. A nebude posledný….

Zdroje: Massayová, V.: startitup.sk, TASR; grafika: Unsplash/Vlad B; dtto; foto: Osuský, S.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *