František Herzáň, Tomáš Krajčí
Už v niekoľkých článkoch sme sa zaoberali problematikou veterných elektrární a žiaľ museli sme poukázať aj na „chudobu Slovenska“ v tejto oblasti. V tomto článku si ozrejmíme prehľad najväčších výrobcov veternej energie vo svete v roku 2023.
Globálne inštalácie veternej energie dosiahli v roku 2023 nové maximum, čím sa podiel obnoviteľnej energie na celkovej výrobe energie zvýšil na 30 %. Hnacou silou rozširovania veternej energie je naďalej Čína, ktorá sa v minulom roku podieľala takmer 66 percentami na celosvetovom prírastku kapacity. Veľké veterné farmy v regiónoch ako vnútorné Mongolsko a Sin-ťiang patria k najväčším na svete.
Do roku 2030 chce Čína strojnásobiť počet veterných a solárnych elektrární, pričom ju podporujú významné vládne investície do širokej škály iniciatív v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. V nižšie uvedenom grafe je zvýraznených 15 krajín s najväčším celkovým inštalovaným výkonom veterných turbín na základe údajov zo správy Štatistický prehľad svetovej energetiky 2024 (Statistical Review of World Energy 2024), ktorú vypracoval americký Inštitút pre energetiku.
Čína na čele svetového rebríčka veternej energie sa môže pochváliť 441 895-megawattovovou kapacitou veterných turbín, čo je takmer trojnásobok kapacity USA, ktoré sú na druhom mieste. Čína zaznamenala v uplynulom desaťročí aj jeden z najvyšších prírastkov inštalácií veterných turbín, druhý po Brazílii, kde čínske energetické spoločnosti aktívne rozširujú svoju prítomnosť. Od roku 2013 vzrástla kapacita veterných turbín v Brazílii v priemere o 29,5 % ročne, pričom do budúcnosti sa predpokladá ďalšia expanzia, podporovaná vládnou politikou napomáhajúcou zahraničné investície do energetického sektora. V USA sa kapacita veterných elektrární za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobila, pričom na čele sú Texas, Iowa a Oklahoma. Šesť štátov USA teraz vyrába viac ako tretinu svojej elektriny z vetra. V celosvetovom rozsahu zaznamenáva veterná energia naďalej výrazný rast, najmä v Európe, kde krajiny ako Nemecko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Švédsko patria k popredným výrobcom.