Rady na zazimovanie jednostopových vozidiel

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

Tomáš Krajčí, František Herzáň, Pavol Rudolčák

Po preštudovaní článku Zazimovať alebo pripraviť vozidlo na zimnú prevádzku? pristupujeme ku užitočným radám. Netýkajú sa automobilov, ale jednostopových vozidiel (jednostopové vozidlo — dopravný prostriedok s usporiadaním všetkých kolies v jednom rade za sebou, takže pri pohybe postupujú v jednej stope. Sú to najmä dvojkolesové vozidlá – motocykle, skútre, bicykle)1. Prirodzene, pokročilí vodiči upozornia na tzv. trojkolky a mopedy. Odpoveď je jednoduchá – zazimovanie je úplne totožné ☺… I keď sa uvedená encyklopédia týmito heslami nezaoberá.

Ale, poďme ku jadru zazimovania…

Veľké množstvo odborných stránok odporúča potrebné kroky, takže v tejto oblasti nie je deficit informácií pre pokročilejších vodičov. Naši servisní technici sú však skutočne trénovaní u talianskeho výrobcu, kde získali z prvej ruky od konštruktérov nevyhnutné zásady zazimovania jednostopových vozidiel.

V prvom rade, keď studený vietor „lezie“ pod kombinézu, treba si povedať DOSŤ a vozidlo korektne zazimovať. 

Očistenie jednostopového vozidla – dobrý jazdec udržiava vozidlo v čistote počas celej sezóny. Pred zazimovaním vozidla sa však venujte aj miestam, kam sa pri bežnom umytí nedostanete. Dôkladnou očistou komponentov tiež môžete objaviť skryté chyby. Počas dôkladného čistenia skontrolujte aj pevnosť skrutkových spojení.

Starostlivosť o reťaz a ďalšie komponenty – reťaz je súčasťou hnacieho mechanizmu vozidla, preto ju očistite prípravkami k tomu určenými a dôkladne namažte. Odporúčané napnutie reťaze nájdete v manuáli od výrobcu. Pozornosť venujte aj lankám, zámku, páčkam, skrátka všetkým súčiastkam, ktoré sa pohybujú. 

Údržba pneumatík na vozidle – pneumatiky dofúkajte na tlak odporúčaný výrobcom. Z dezénu odstráňte nečistoty, predovšetkým asfalt, živicu a drobné kamienky. Vozidlo umiestnite na stojan.

Uskladnenie akumulátora – akumulátor demontujte, pripojte na udržiavaciu, tzv. inteligentnú nabíjačku a uložte na suché miesto so stálou teplotou. MF akumulátory sú bezúdržbové.

Výmena oleja – je najvhodnejšia pred zimou. Zbavíte sa nečistôt, ktoré sa za sezónu dostali do oleja a môžete tak predísť aj korózii vo vnútri motora.

Tankovanie pred zimou – dôležitým protikoróznym opatrením je plné natankovanie nádrže odporučeným benzínom s pridaním príslušného aditíva.

Uskladnenie motocykla – dbajte na pneumatiky, ktoré by sa nemali dotýkať podlahy. Je vhodné umiestniť motorku na stojan (pozri vyššie). Ak to nie je možné, aspoň raz do mesiaca s vozidlom pohnite, aby zaťaženie pneumatík bolo počas celej doby zazimovania motocykla rovnomerné. 

Prekrytie výfuku a celého vozidla – proti usadzovaniu prachu a iných nečistôt poslúži plachta, ktorá by mala byť priedušná, aby pod ňou nemohla kondenzovať vlhkosť. Podobné prekrytie je vhodné urobiť aj na výstupe výfuku.

Zabezpečenie proti krádeži a poškodeniu – pretože priestor so zazimovaným motocyklom nekontrolujete denne, vzniká príležitosť pre zlodejov, ktorí sa spoliehajú na to, že sa na krádež hneď nepríde. Keď máte garáž vybavenú pevnými zámkami a kamerovým systémom, zabezpečte proti krádeži aj samotné vozidlo, ideálne ku pevnej konštrukcii (stĺp, stena…). Skontrolujte tiež stabilitu motocykla a jeho okolie, či nehrozí pád alebo poškodenie, napr. agresívnymi chemickými prostriedkami.

… a preto odporúčame zazimovanie motocykla u profesionálov. Ak je podľa vyššie uvedeného pre vás zazimovanie motocykla príliš náročné alebo nechcete listovať v manuáli od výrobcu, aké prostriedky použiť na zazimovanie, prípadne prípravky dokupovať, zverte svoje vozidlo do rúk profesionálov z ABM Servis® s. r. o.

Naši servisní technici vedia motocykel zazimovať tak, aby ste si na jar mohli užiť jazdu hneď na začiatku sezóny, namiesto čakania na voľný termín v servise ☺…

1 Autorský kolektív: Encyclopaedie Beliana,  CSČ SAV, Encyklopedický ústav, internetová verzia, 1999

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *