Samovoľné vznietenie batérie elektromobilu Porsche na lodi zlikvidovalo skoro 4000 prepravovaných automobilov

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Pri tomto nadpise si určite spomeniete na článok o čínskych exportéroch, ktorí si dali vyrobiť niekoľko veľkých lodí na rozvoz výrobkov po svete… 

… a jeden elektromobil možno spôsobil koncernu Volkswagen väčšie škody, ako si možno myslel. Ide o prípad z roku 2022, keď sa počas cesty (pravdepodobne Li – on batéria) samovoľne vznietila batéria elektromobilu Porsche. Na palube sa v tom čase podľa posledných správ nachádzalo 168 ks nových vozidiel značky Porsche, z ktorých až 126 ks pochádzalo z bratislavského výrobného závodu, v ktorom prebieha produkcia modelu Cayenne. Požiar mal však spôsobiť elektromobil Porsche Taycan, ktorý využíva batériu koncernu Volkswagen. V dôsledku požiaru boli poškodené tisíce nových automobilov skupiny Volkswagen a loď, ktorá ich prevážala, sa potopila. Prepravca teraz žiada o odškodnenie.

Ku kolízii došlo pred dvoma rokmi, keď na dopravnej lodi Felicity Ace vypukol požiar v blízkosti Azorského súostrovia. Požiar bol taký rozsiahly, že sa podarilo evakuovať len posádku a loď zostala voľne unášaná. V dôsledku škôd sa loď Felicity Ace potopila v Atlantickom oceáne, čo pre skupinu Volkswagen znamenalo obrovské straty. Na palube sa nachádzalo 3 965 vozidiel skupiny vrátane luxusných vozidiel Bentley a Lamborghini. Odhaduje sa, že na dne oceánu zostalo 155 miliónov dolárov.

Elektromobil príčinou požiaru…

Automotive News Europe teraz informuje, že skupina Volkswagen čelí niekoľkým žalobám. Niektoré z obetí totiž žiadajú odškodnenie. Žalobu podal okrem iných aj prevádzkovateľ lode plávajúcej pod panamskou vlajkou, spoločnosť Mitsui OSK Lines. Samostatne súdu mala podať aj poisťovňa lode Felicity Ace, nemecká Allianz. Ak nedôjde k mimosúdnej dohode medzi zúčastnenými stranami predpokladá sa opätovné obnovenie prvej žaloby. V tejto žalobe Volkswagen čelí obvineniu, podľa ktorého prepravcovi neposkytol dostatočné informácie spojené s rizikami prepravy elektrifikovaných automobilov a vhodných opatrení súvisiacich s ich bezpečnou prepravou.

Zdroje: Neštrák, I.: fontech.startitup.sk; Redakcia Auto trendy, autotrendy.sk; foto: ; kustwacht/Nederland; youtube.com/@dwnews

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *