Telefonovanie za volantom?!

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Nedobrý výsledok policajnej kontroly: za častý a závažný priestupok vodičom hrozí pokuta 300 eur a odobratie vodičského oprávnenia – aj sami to veľmi často vidíme; áno aj na prechodoch pre chodcov…

Vážny priestupok, vyššie uvedený postih má odradiť vodičov na Slovensku od toho, aby používali mobil za volantom, keď šoférujú; ako je to však v prípade, keď motorista stojí na križovatke a čaká na zelenú, alebo ak stojí v kolóne? Môže sa vtedy pozerať do mobilu? Alebo ide o zakázané konanie? Tieto otázky sú pre vodičov u nás často nejasné. Dopravná polícia v tom má, žiaľ, jasno a odpoveď vás nepoteší!

Položili sme si otázku: smie vodič v kolóne, alebo v križovatke na červenej používať mobil?

„Vodič je povinný venovať sa vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke,“ vysvetľuje Tomáš Vrábel, zástupca riaditeľa odboru slovenskej dopravnej polície s poznámkou, že rovnaké pravidlo „platí aj v prípade, ak čaká na zelenú. Nesledovanie situácie pri cestnej premávke, ktoré je často vyvolané tým, že vodič obsluhuje mobilný telefón, patrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd,“ uviedol Tomáš Vrábel z prezídia policajného zboru. Zo zákona totiž vyplýva, že za vedenie vozidla sa považuje aj státie v križovatke, alebo v kolóne. Nie je to parkovanie.

Mobil za volantom a dáta nehodovosti

Štatistiky z minulého roku hovoria jasnou rečou: porušenie povinnosti vodiča viedlo k dopravným nehodám najčastejšie, takýto prehrešok zohrával úlohu až pri 48 % nehôd na území Slovenska.

Aj v kontexte týchto čísel pristúpil štát k zmene a pokuty za používanie mobilu za jazdy pre šoférov sa zvyšovali relatívne nedávno. V blokovom konaní dosahujú maximálne 150 eur a v správnom konaní ide o sumu do 300 eur, teda dvojnásobok. Navyše platí, že telefón za volantom je závažným dopravným priestupkom a hrozí zaň v konečnom dôsledku až odobratie vodičského preukazu.

…a propo v Taliansku hrozí pokuta za tento priestupok až 1700 EUR ☹

Zdroj:  Steigauf, P.: topspeed.sk; Facebook – Polícia SR, Startitup.sk; foto: pravda.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *