Využívanie vnímavosti pre chodcov sa môže ešte zlepšiť, pomáha aj česká Škoda

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Využívanie vnímavosti pre chodcov sa môže ešte zlepšiť, pomáha aj česká Škoda

  • Nedávno odštartoval testovaciu fázu v doprave projekt zo Slovenska v podobe zeleného predného svetelného pruhu – brzdového svetla. Informovať má chodcov o zaregistrovaní prechodu vodičom a spomaľovaní pred prechodom.
  • Novinky z dielne Škody Auto a ďalších odborníkov by mohli priniesť ešte lepšie a funkčnejšie riešenie.
  • Navrhli nielen masku chladiča so zobrazovaním symbolov, ale taktiež inteligentný „chodiaci semafor“, ktorý môže byť už čoskoro súčasťou informačného komfortu pre chodcov už o dva roky.

Určite si pamätáte z tohto blogu dva články na tému testovanie patentu pána Ľ. Marjaka z Kysúc. Prosíme bez urážky – určite je ťažšie niečo vymyslieť, vylepšovať je však ľahšie a to sa v princípe geniálne podarilo technikom zo Škoda Auto. 

Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi bolo celé ovládanie vozidla postavené výhradne na vodičovi za volantom a „prešľapy“ ho nemilo vytrestali, dnes už je situácia v moderných vozidlách podstatne odlišná. S ich postupným vývojom totiž pribúdal do výbav zástup najrôznejších asistenčných i bezpečnostných systémov, ktoré riziko nehody na cestách minimalizujú alebo výrazne zmierňujú následky. 

Samozrejme, stále je za vedenie vozidla zodpovedný vodič – človek a jeho rozhodovacie schopnosti, „strážna ruka“ v podobe mnohých inteligentných systémov mu v tom však šikovne pomáhajú. A hoci niekedy môže byť ich zásah otravný či pôsobiť môžu až prehnane opatrne, vo výsledku nepochybne prispievajú k vyššej bezpečnosti na cestách. A sú už neodmysliteľnou súčasťou áut dneška.

Automobilky i mnohé firmy však chcú do budúcnosti v oblasti bezpečnosti postupovať ešte ďalej, v čom im má pomôcť inteligentná infraštruktúra, umelá inteligencia či autonómne vozidlá (pozri tiež článok Vision 0). Na tie si však ešte niekoľko rokov počkáme, keďže vyžadujú výrazné prepracovanie riešení v doprave a úpravu legislatívy.

Kým sa tak v masovejšom meradle stane a ľudia budú môcť presadnúť do samo jazdiacich áut, parciálne vylepšenia dopravnej infraštruktúry o inteligentné novinky môže v boji za bezpečnosť pomôcť. Aktuálne o zaujímavom projekte informuje Škoda, v spolupráci s odborníkmi z Inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky pri pražskom ČVUT (CIIRC) a z Technickej univerzity v Mníchove.

Zdroj: Petrík, R.: hnonline.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *