… za túto chybu možno zaplatíte pokutu do 5 000 eur

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Fajčenie za volantom je kontroverznou témou, ktorá sa často diskutuje medzi vodičmi, odborníkmi a zákonodarcami. Okrem toho, že ohrozuje vodiča a posádku daného vozidla, môže mať negatívne dopady aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Čo na to hovorí zákon?

Podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. nie je fajčenie za volantom výslovne zakázané, ale ani povolené. Prísny zákaz fajčenia sa vzťahuje len na vodičov motocyklov a ich spolujazdcov. Avšak polícia môže fajčenie za volantom v prípade nehody vyhodnotiť ako nevenovanie sa riadeniu. Týka sa to aj iných činností, ktoré vodiča odvádzajú od plnej pozornosti pri riadení, napríklad maľovania sa, čítania novín alebo používanie smartfónu.

Pokuta ťa už neminie ani za spomínané fajčenie, pri ktorom sa hneď niekoľko európskych štátov dohodlo na značnej regulácii. Takže pamätaj, že fajčenie za volant nepatrí, a nie je len otázkou pohodlia, ale aj bezpečnosti a dodržiavania zákona. Ak ho nedodržíš, siahneš hlboko do peňaženky. Portál Euronews v tejto súvislosti upozornil na pravidlá v rámci konkrétnych európskych štátov.

Európske krajiny s regulovaným fajčením vo vozidle

Taliansko – Prítomnosť detí do 12 rokov obmedzuje fajčenie vo vozidle. Okrem detí sa v aute nesmú nachádzať tehotné ženy. Pokuty sa pohybujú od 500 do 5 000 eur.

Grécko – Prítomnosť detí do 12 rokov obmedzuje fajčenie vo vozidle, pokuta je 1 500 eur.

Francúzsko – Ak sa v aute nachádzajú deti do 12 rokov, vo vozidle sa fajčiť nesmie. Pokuta za porušenie zákazu je 68 eur.

Spojené kráľovstvo – Fajčenie v aute je zakázané, ak sú v ňom prítomné deti do 18 rokov. Pokuta za porušenie tohto zákazu sa môže vyšplhať na 50 libier.

Írsko – Pokuta vo výške 100 neminie toho, kto fajčí v aute, ak sú v ňom prítomné deti do 18 rokov.

Škodí úplne všetkým a všetkému

Fajčenie tabakových výrobkov v interiéri vozidla je podceňovaná téma, ktorú aj napriek vysokým pokutám mnohí ignorujú. V skutočnosti ide o vážny problém, ktorý má negatívny vplyv na zdravie.

Toxické látky, ako sú oxid uhoľnatý, formaldehyd a benzén, sa rýchlo nahromadia a môžu viesť k vážnym zdravotným problémom vrátane respiračných chorôb, srdcových problémov a dokonca rakoviny. Pasívne fajčenie, teda inhalácia dymu z cigaretového tabaku, ktorý fajčí niekto iný, je rovnako škodlivé ako aktívne fajčenie.

Poznámka:

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pasívne fajčenie ročne spôsobí približne 1,2 milióna úmrtí na celom svete. Z toho 65 000 úmrtí sú deti, ktoré sú vystavené dymu doma alebo na verejných miestach. V Európe je odhadovaných viac ako 79 000 úmrtí ročne spôsobených len pasívnym fajčením.

Zdroje:  Redakčný článok: fontech.startitup.sk, foto: TASR (s redakčnou úpravou)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Celozávodná dovolenka

Od 19.8.2024 do 31.8.2024 má naša firma celozávodnú dovolenku. Fungovať budeme plne až v septembri. Ďakujeme za pochopenie.