Začne hnev ľudí. Elektrické autá predražia parkovanie v garážach všetkým.

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Požiar auta v garáži bytového domu je vždy obrovským rizikom a nebezpečenstvom. Existujú však pravidlá, ktoré musia developeri pri výstavbe budov dodržať, aby pri prípadnom požiari minimalizovali nebezpečenstvo a škody. Elektrické autá ale majú podľa odborníkov zapríčiniť, že parkovacie miesta budú až dvojnásobne drahšie, nakoľko sa pri výstavbe garáží budú musieť dodržať nové, prísnejšie bezpečnostné normy, najmä protipožiarne.

Novelu zákona o parkovacích miestach v bytových domoch aktuálne riešia naši susedia a je dosť možné, že podobné podmienky sa v budúcnosti dostanú aj k nám. Aktuálne sú totiž garáže z bezpečnostného hľadiska dimenzované pre autá so spaľovacími motormi, ktoré sa dajú oproti elektromobilom oveľa jednoduchšie uhasiť.

Požiar elektromobilu je ale iný, batéria je prakticky neuhasiteľná, a preto by podľa odborníkov mali byť pri nových, ale aj starších a starých stavbách, oveľa prísnejšie bezpečnostné normy.

Parkovacie miesto pre elektrické autá násobne drahšie

V súčasnosti musia stavby v Česku odolať požiaru v garážových priestoroch po dobu 30 minút. Ak by ale parlamentom prešla novela zákona, konštrukcia stavieb by po novom musela odolávať požiaru až 60 minút. Za všetkým stoja elektromobily. Uhasiť automobil so spaľovacím motorom je pomerne jednoduché, no v prípade požiaru elektromobilu by museli požiarnici toto auto vytiahnuť z garáže von a ponoriť ho do nádrže s vodou, aby sa zabránilo opätovnému vznieteniu batérie (akumulátora). Garáže so 40 a viac parkovacími miestami by museli disponovať automatickým hasiacim systémom. Garáže tiež musia byť vybavené mechanizmom, ktorý dokáže po dobu 60 minút odvádzať všetok dym.

Aktuálne stojí jedno parkovacie miesto v Čechách zhruba 450 tisíc korún, teda asi 18 500 eur. Ak by návrh zákona prešiel, dodatočné náklady pri výstavbe budov by mohli predražiť parkovacie miesta až dvojnásobne.

Najväčším problémom je ale to, že nové pravidlá by sa mali čiastočne vzťahovať aj na už postavené budovy. Ak by ich majitelia týchto garáží nedokázali splniť, museli by zakázať nabíjanie elektromobilov garážach.

Zavedenie nových technológií by stálo nemalé peniaze a zaplatiť by ich znova museli samotní obyvatelia a majitelia týchto budov. Bezpečnosť je však dôležitá a je dosť možné, dokonca až isté, že podobnú otázku budeme musieť čoskoro riešiť aj my na Slovensku.

Zdroj: ŠIMOVIČ, M.: fontech.statitup.sk

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *