Vodiči, pozor! Toto v zime v aute nenechávajte za žiadnych okolností

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

  • V zime častokrát v aute nechávame rôzne predmety;
  • Môže sa nám to nepekne vypomstiť;
  • Netýka sa to však len elektroniky…

Jazdenie v aute v zimných mesiacoch je predsa len o niečo odlišné od zvyšku roka. 

Častokrát v aute nechávame rôzne predmety, ktoré však v zime môžu dopadnúť horšie. O téme informoval portál Auto Trendy. Týka sa to hlavne elektroniky. Tá totiž nemá rada zimu a jej ponechanie v aute, kde sa teplota môže ustáliť aj pod nulou, tak nemusí dopadnúť dobre. Najčastejšie ide napríklad o smartfón. Zima vplýva hlavne na batériu a procesor. Ide o to, že moderné smartfóny obsahujú batérie, ktoré sú postavené na prvku lítium. Ten je extrémne citlivý na chlad, takže batéria sa môže nenávratne poškodiť.

Rozhodne sa v zime v aute neodporúča nechávať ani bublinkové nápoje. Ak sú vonku teploty pod nulou, reálne hrozí scenár, že sýtené nápoje sa môžu vo fľaši rozšíriť a spôsobiť explóziu, čoho výsledkom bude zrejme znečistený interiér.

Hoci sa to nezdá, práve v zime konzumujeme najviac liekov a vitamínov, pretože náš organizmus je v tomto období najviac náchylný na choroby a prechladnutia. Preto by sme ich rozhodne nemali nechávať v aute. Tam totiž hrozí, že stratia svoje účinné látky. Tekuté lieky sú najviac citlivé na nízke teploty, ale ani tabletky nie sú imúnne.

Ide pritom o absolútne na prvý pohľad nevinný návyk, ale podľa prieskumu ho robí až 83 % vodičov. Hovoríme konkrétne o vedení auta v zime s oblečenou zimnou bundou. A niet sa vlastne čomu čudovať. Pokiaľ vodič v zimnom období nastúpi do auta, ktoré bolo nehybne na mieste niekoľko hodín, je v ňom zima a občas trvá aj minúty, kým sa interiér dostatočne vyhreje. Pomôcť však môže vyhrievanie sedadiel a volantu. No práve šoférovanie s oblečenou zimnou bundou môže byť skutočne nebezpečné. Vážny problém je v tom, že zimná bunda pod bezpečnostným pásom vytvára voľný priestor až do 25 cm. V prípade nehody sa telo pohybuje dopredu obrovskou silou a voľný priestor spôsobený bundou znamená, že bezpečnostný pás nezachytí telo včas. Avšak neznamená to, že si musíte bundu úplne vyzliecť a mrznúť v chladnom aute, kým sa zohreje. Úplne stačí, ak si bundu rozopnete a vytiahnete ju spod pásu. Taktiež skontrolujte, či vám pás dolieha k telu a či správne vedie cez bedrové kosti a stred ramena.

Zdroje: Sobek, M.:, kryptomagazin.sk; foto: shutterstock.com

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *