Aj seniori si môžu užiť e-bike…

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí, Roman Hložný

E-bike rozhodne zažívajú svoj boom, pričom výrobcovia sa čoraz viac zameriavajú aj na deti alebo napríklad na seniorov. Práve pre druhú menovanú skupinu sme vybrali tri prezentácie e-bike.

Mnohí seniori sú aj na dôchodkovom veku veľmi aktívni a hľadajú nové dobrodružstvá. Aby to pre nich bolo čo najjednoduchšie, existujú e-bike priamo pre seniorov. Výber e-bike pre penzistu sa, samozrejme, líši od výberu pre dieťa alebo človeka v strednom veku.

E-bike oproti klasickému bicyklu výrazne znižuje záťaž na srdce, svaly a kĺby a okrem toho pomáha seniorom udržať vitalitu, zdravú fyzickú kondíciu a aktivitu aj vo vyššom veku.

Pri kúpe však treba myslieť na viacero faktorov. E-biky pre seniorov majú niekoľko špecifík. Napríklad disponujú znížených nástupom a výstupom, pričom majú väčšinou 26 a 28 palcové kolesá.

Preto treba hneď v prvom rade dbať na výber správnej veľkosti, pričom každý výrobca má individuálne veľkostné tabuľky prispôsobené na geometriu svojich modelov.

Taktiež je veľmi dôležité myslieť aj na hmotnosť e-bike. Predsa starší ľudia majú už menej síl. Hmotnosť tradičného e-bike sa pohybuje okolo 20 až 30 kg s nosnosťou väčšinou do 120 kg, aj keď toto je veľmi individuálne a závisí to od použitých materiálov.

A netreba zabudnúť ani na samotný výkon a dojazd. V tomto nám to EÚ výrazne uľahčuje svojou platnou legislatívou, ktorá obmedzuje výkon e-bike na 250 W alebo na maximálnu rýchlosť do 25 km.h-1. Preto je dôležitejšie riešiť kapacitu batériu a s ňou spojený dojazd podľa predpokladaných trás.

Taktiež je dobré nekupovať rovno prvý model, ale nájsť si ich viac a porovnať ich medzi sebou. Ak sa už pre nejaký rozhodnete, nezabudnite si o ňom  naštudovať čo najviac informácií alebo si pozrieť nejaké užívateľské recenzie.

COMFY 3spd

Prvý predstavený je e-bike, ktorý je v skutočnosti trojkolka, teda má vzadu dve kolesá, čo rozhodne pomáha pri stabilite. Hmotnosť celého e-bike je 33 kg, pričom nosnosť je do 120 kg. Motor má výkon spomínaných 250 W a rýchlosť 25 km.h-1 maximálne.
K dispozícii sú 4 jazdné režimy aj pomoc pri tlačení do 6 km.h-1. Batéria disponuje kapacitou 400 Wh, ale výrobca neuvádza hodnotu dojazdu, ale 100 kilometrov by ste mali prejsť bez problémov. Doba nabíjania potom trvá okolo 2 až 6 hodín.

CRUSSIS e-Country 7.8

Ďalším modelom je už tradične vyzerajúci e-bike s výrobcom neuvedenou hmotnosťou, ale nosnosťou do 120 kilogramov. Zdvih je 100 mm, pričom všetky e-bike vo výbere nemajú stredovú tyč, tým pádom je nasadanie omnoho pohodlnejšie. V tomto prípade sa o výkon stará motor Bafang MAX Drive M400 s výkonom 250 W, krútiacim momentom 80 Nm a maximálnou rýchlosťou do 25 km.h.-1. Ku pohodlnosti jazdy pomáha osem stupňová rýchlostná prevodovka Shimano Acera a 27,5 palcovékolesá. Batéria disponuje kapacitou 522 Wh, teda sa dá predpokladať dojazd okolo 100 kilometrov.

LOVELEC Izar

Posledný e-bike vo výbere je zaujímavý tým, že má skladaciu konštrukciu, teda v interiéri nezaberie až toľko miesta. Hmotnosť modelu je 23 kg a nosnosť je nadštandardných 140 kg, pričom kolesá majú priemer 20 palcov.
K dispozícii je aj zadný nosič s nosnosťou do 25 kg. Výkon zabezpečuje 250-wattový motor LOVELEC s krútiacim momentom na úrovni 45 Nm a 5 režimami jazdy. Batéria má kapacitu 432 Wh s dojazdom okolo 90 kilometrov.

Zdroje: Sobek, M.: techbox.sk; obrázok a foto: Unsplash/Getty Images; Comfy; Crussis; Lovelec;

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *