František Herzáň, Tomáš Krajčí, Roman Hložný
E-bike rozhodne zažívajú svoj boom, pričom výrobcovia sa čoraz viac zameriavajú aj na deti alebo napríklad na seniorov. Práve pre druhú menovanú skupinu sme vybrali tri prezentácie e-bike.
Mnohí seniori sú aj na dôchodkovom veku veľmi aktívni a hľadajú nové dobrodružstvá. Aby to pre nich bolo čo najjednoduchšie, existujú e-bike priamo pre seniorov. Výber e-bike pre penzistu sa, samozrejme, líši od výberu pre dieťa alebo človeka v strednom veku.
E-bike oproti klasickému bicyklu výrazne znižuje záťaž na srdce, svaly a kĺby a okrem toho pomáha seniorom udržať vitalitu, zdravú fyzickú kondíciu a aktivitu aj vo vyššom veku.
Pri kúpe však treba myslieť na viacero faktorov. E-biky pre seniorov majú niekoľko špecifík. Napríklad disponujú znížených nástupom a výstupom, pričom majú väčšinou 26 a 28 palcové kolesá.
Preto treba hneď v prvom rade dbať na výber správnej veľkosti, pričom každý výrobca má individuálne veľkostné tabuľky prispôsobené na geometriu svojich modelov.
Taktiež je veľmi dôležité myslieť aj na hmotnosť e-bike. Predsa starší ľudia majú už menej síl. Hmotnosť tradičného e-bike sa pohybuje okolo 20 až 30 kg s nosnosťou väčšinou do 120 kg, aj keď toto je veľmi individuálne a závisí to od použitých materiálov.
A netreba zabudnúť ani na samotný výkon a dojazd. V tomto nám to EÚ výrazne uľahčuje svojou platnou legislatívou, ktorá obmedzuje výkon e-bike na 250 W alebo na maximálnu rýchlosť do 25 km.h-1. Preto je dôležitejšie riešiť kapacitu batériu a s ňou spojený dojazd podľa predpokladaných trás.
Taktiež je dobré nekupovať rovno prvý model, ale nájsť si ich viac a porovnať ich medzi sebou. Ak sa už pre nejaký rozhodnete, nezabudnite si o ňom naštudovať čo najviac informácií alebo si pozrieť nejaké užívateľské recenzie.
COMFY 3spd
CRUSSIS e-Country 7.8
LOVELEC Izar
Zdroje: Sobek, M.: techbox.sk; obrázok a foto: Unsplash/Getty Images; Comfy; Crussis; Lovelec;